INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATALANTA - REAL MADRID 0-1

Gasperini, atac furibund după Atalanta - Real Madrid 0-1: „Dacă vorbesc despre eliminare, UEFA mă suspendă două luni!”

Gian Piero Gasperini, antrenorul Atalantei, reclamă eliminarea pripită a lui Freuler în debutul meciului cu Real Madrid, 0-1, din optimile Ligii Campionilor. Foto: Reuters +9   FOTO
Gian Piero Gasperini, antrenorul Atalantei, reclamă eliminarea pripită a lui Freuler în debutul meciului cu Real Madrid, 0-1, din optimile Ligii Campionilor. Foto: Reuters

Articol de - Publicat joi, 25 februarie 2021 11:04 / Actualizat joi, 25 februarie 2021 12:00

Gian Piero Gasperini, antrenorul Atalantei, reclamă eliminarea pripită a lui Freuler în debutul meciului cu Real Madrid, 0-1, din optimile Ligii Campionilor: „Nu se poate să avem arbitri care nu deosebesc un fault de un duel, o sinucidere pentru fotbal! Ăsta e norocul nostru”.

Atalanta nu a rezistat în inferioritate numerică împotriva unui Real subțiat de accidentări, primind gol pe final (0-1). Gian Piero Gasperini se revoltă însă și s-a considerat nedreptățit de eliminarea lui Freuler din minutul 17. 

„Sunt amărât că n-am putut face meciul pe care-l voiam. Rezultatul s-a decis după un episod judecat excesiv. Meciul a fost distrus de acea decizie. Nu se poate s-avem arbitri care nu deosebesc un fault de un duel, e o sinucidere pentru fotbal! Atalanta nu are noroc, astfel de situații ar putea fi evitate cu ajutorul tehnologiei, totuși continuă să se întâmple. Dacă aș mai vorbi despre eliminare, UEFA mă va suspenda două luni!”, a declarat tehnicianul bergamasc.

A comis-o VAR? „Roșu” direct în Atalanta - Real Madrid! Ce s-a întâmplat în debutul meciului

Atalanta vrea s-o elimine pe Real Madrid: „Câștigăm în Spania”

Madridul a tranșat prima manșă cu șutul lui Ferland Mendy, un alt motiv de frustrare pentru Gasp: „Am fi riscat mai mult în 11 la 11, se juca mai deschis. Am făcut un meci urât pe faza ofensivă, nu am jucat bine, însă așa este contra Realului în Ligă. Sunt supărat pe modul în care am luat golul, le oferisem puține ocazii, însă se putea termina mai rău în 10. Cred că avem șanse să întoarcem calificarea la retur. Și este suficient să câștigăm la Madrid, nu avem la ce altceva să ne gândim”.

Scos după 30 de minute

A surprins schimbarea lui Iličici, care intrase în locul lui Muriei după pauză și a rămas în teren 30 de minute! "Era ultima fereastră disponibilă. Unii jucători erau obosiți, am încercat să aduc un aer proaspăt, dar imediat am încasat gol". Reușita lui Mendy l-a surprins și pe Zidane: "A fost o fază lucrată la antrenamente, numai că nu Ferland trebuia să tragă la poartă. E mai precis cu stângul. dar are forță mai mare în dreptul. Nu știu dac-a fost exagerat să se acorde acel cartonaș roșu". 

15 meciuricu „roșu” primit de adversari are Real în eliminatoriile Ligii. Record împărțit cu Barça

A fost complicat pentru noi să găsim spații, dar cel mai important e că am jucat 11 contra 10. Ne-am apărat bine și am reușit să marcăm, chiar dacă am avut nouă absenți
Zinedine Zidane, antrenor Real

Faultul lui Freuler e la limită între galben și roșu, dar arbitrul a avut altă perspectivă din teren. Ar fi putut să-l dea afară și pe Casemiro, care nu cade, se aruncă în careu
Iturralde González, fost arbitru și specialist AS

Cele mai tari goluri marcate de Real Madrid în Liga Campionilor:

Citește mai multe știri din Liga Campionilor:

Atalanta - Real Madrid 0-1 » Un supergol a decis meciul de la Bergamo!

Pep Guardiola continuă goana după recorduri! „Cetățenii” ajung la 19 victorii consecutive

Citește și:
Adrian Mititelu anunță planul de atac după ultima decizie în privința palmaresului Craiovei: „Minimum 40-50 de milioane de euro!” + „Să nu vă mire dacă Rotaru va chema în judecată Clubul Sportiv!”
Superliga
Adrian Mititelu anunță planul de atac după ultima decizie în privința palmaresului Craiovei: „Minimum 40-50 de milioane de euro!” + „Să nu vă mire dacă Rotaru va chema în judecată Clubul Sportiv!”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Superliga
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
adrianciprian
adrianciprian  •  25 Februarie 2021, 11:40

Real e de tot râsul.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează