INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SFERTURI (TUR) / BARCELONA - ŞAHTIOR 5-1

INFOGRAFIE GSP Şahtior, mai tare ca Arsenal în faţa Barcelonei!

:rel:d:bm:GF2E7461HCA01

Articol de - Publicat joi, 07 aprilie 2011 00:00 / Actualizat joi, 07 aprilie 2011 14:25

Scorul e sec, 5-1 pentru Barcelona, şi, la prima vedere, dacă nu ai văzut cele 3 mari ocazii ale lui Şahtior, echipa lui Mircea Lucescu a fost un simplu condamnat la moarte în Catalunya. Numai că statistica nu pune la zid campioana Ucrainei. În ciuda acelui raport 10-2 al şuturilor pe poartă în favoarea Barcei, care arată însă cît de stîngaci au fost la finalizare jucătorii oaspeţi, nu neapărat cum s-au comportat de-a lungul partidei.

Ca posesie (timp efectiv şi procent), Şahtior a fost cel mai tare adversar al supertrupei lui Guardiola pe Camp Nou în Liga Campionilor 2010-2011. A avut mingea 23 de minute şi 34 de secunde, adică 36 la sută, în timp ce Arsenal, de exemplu, precedentul rival al Barcei în Ligă, a păstrat posesia 22'41" (32%). Iar "tunarii" lui Arsene Wenger nu au tras nici măcar un şut pe poartă, marcînd dintr-un autogol, şi au luat cinci cartonaşe galbene şi unul roşu.

Totuşi, ghinion pentru Mircea Lucescu, diferenţa de 4 goluri a mai reuşit-o Barcelona acasă, în acest sezon de Champions, doar împotriva lui Panathinaikos: tot 5-1 (grecii au ţinut balonul numai 17 minute şi 5 secunde), faţă de 3-1 cu Arsenal, în "optimi", 2-0 cu Rubin Kazan şi 2-0 cu FC Copenhaga în grupă.