INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BARCELONA

VIDEO Luis Enrique l-a atacat pe Xavi, înainte de PSG - Barcelona: „E vorba de cifre”

Luis Enrique/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 09 aprilie 2024 20:35 / Actualizat marti, 09 aprilie 2024 21:12

Luis Enrique, antrenorul lui PSG, l-a atacat pe Xavi înainte de meciul cu Barcelona din sferturile Champions League. Turul are loc la Paris, miercuri de la 22:00.

Enrique a uitat de colaborarea cu Xavi din mandatul lui la Barcelona. Cu Xavi căpitan, echipa antrenată de Luis Enrique lua tripla (Champions League, La Liga, Cupa Spaniei) în 2015.

Splendoare în iarbă! Thriller cu reveniri și goluri superbe între Real și City, în „sferturile” UCL » Noul Clasic al fotbalului european a fost ca un foc de artificii în templul „Bernabeu”!
REAL MADRID - MANCHESTER CITY

9 ani mai târziu, cei doi sunt rivali, din postura de antrenor. Întrebat la conferința de presă premergătoare meciului cine a pus mai bine în aplicare valorile Barcelonei, el sau Xavi, Luis Enrique a avut un răspuns tranșant.

VIDEO. Luis Enrique: „Uitați-vă la trofee, la date, ele nu mint”

„Eu reprezint mai bine stilul Barcelonei. Uitați-vă la date și o să vedeți, la numărul de ocazii, la pressing-ul nostru. Uitați-vă la titluri, nu e dubiu. Alții văd altfel”, a declarat Enrique. Apoi, a vorbit despre întâlnirea cu Barcelona.

„Unii oameni spun că suntem favoriți, alții că nu suntem. Nu mă interesează.

Vom vedea la ora meciului. Contează cine are posesia, cine e mai agresiv, mai eficient în fața porții. Asta mă preocupă, nu cine e văzută drept favorită”, a declarat Enrique, la conferința de presă.

Xavi i-a răspuns cu stil lui Luis Enrique

Ulterior, Xavi a fost pus să comenteze declarațiile lui Enrique. „Am văzut ce a spus Luis Enrique. Îl cunoașteți. Am o relație foarte bună cu el, îl respect. Este unul dintre cei mai buni antrenori din lume și are o echipă făcută pentru a câștiga Liga Campionilor. Amândoi vrem același lucru.

Putem spune că Luis Enrique, Pep, Arteta și cu mine avem în Barcelona în ADN. Patru antrenori cu Barcelona în ADN în sferturile de finală ale Ligii Campionilor”, a declarat Xavi, citat de as.com.

Cod roșu la Londra! A plouat cu goluri în Arsenal - Bayern, „sfert” fantastic din Liga Campionilor
ARSENAL - BAYERN

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”