INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PRELIMINARII LIGA CAMPIONILOR

Mai mereu sîntem calificați la pauză! 4 coșmaruri trăite de echipele românești în ultimele 45 de minute dintr-o dublă de Ligă

Articol de - Publicat joi, 06 august 2015 11:04

Steaua a fost eliminată din drumul spre grupele UCL de către Partizan, asta după ce bucureştenii au intrat la cabine în avantaj, scorul de 2-1, ceea ce însemna calificarea în play-off-ul Ligii.

În istoria participărilor în noul format a principalei competiţii continentale, românii au mai trăit alte 4 momente în care au trecut de la extaz după primele 45 de minute, la agonie.

Rapid - Skonto Riga (1999)

Primii calificaţi la pauză au fost rapidiştii lui Mircea Lucescu, în 1999. Aceştia s-au deplasat la Riga fiind nevoiţi să atace, aşa că au luat cu asalt poarta adversarilor încă de la început. Narcis Răducan a deschis scorul în minutul 32, astfel că feroviarii au anulat rezultatul de 3-3 din Giuleşti. Au venit ultimele 15 minute, perioadă în care Skonto a întors soarta meciului şi s-a impus cu 2-1. Şi atunci, reprezentanta noastră a avut un eliminat, chiar autorul golului a primit roşu într-un moment în care tabela arăta 1-1.

Rapid - Anderlecht (2003)

Tot giuleştenii au fost cei care au trăit dezamăgirea ratării calificării după ce rezultatul la pauză le garanta trecerea în faza următoare. Se întâmpla în 2003, atunci cînd echipa antrenată de Mircea Rednic a condus la finalul celor 45 de minute cu 2-0 pe Anderlecht, un rezultat extraordinar, venit după 0-0 acasă. A urmat repriza a doua, una în care belgienii au marcat exact de cîte ori au avut nevoie, de 3 ori, astfel că visul numit grupele UCL s-a spulberat.

Dinamo - Lazio (2007)

De numele lui Rednic, actualul tehnician al celor din "Ştefan cel Mare", se leagă şi ultima încercare de pătrundere în grupe din contul dinamoviștilor. În 2008, bucureştenii s-au întors de la Roma neînvinşi de Lazio (1-1), iar cei 50.000 de fani prezenţi pe fostul Naţional au atins extazul în minutul 27, cel în care Florin Bratu "l-a mitraliat" pe Ballotta. A venit pauza, apoi repriza a doua, una de coşmar, cu 3 goluri înscrise de italieni în poarta apărată de Bogdan Lobonţ. S-a terminat 1-3, iar "alb-roşii" au spus "adio, calificare!".

Steaua - Ludogoreț (2014)

Ultimul episod s-a consemnat chiar în stagiunea trecută. Ce-i drept, atunci steliştii nu au intrat în avantaj pe tabelă, ci cu un 0-0, scor care menţinea diferenţa minimă luată la Bucureşti. Au păstrat rezultatul până la ultima fază din timpul regulamentar, moment în care Wanderson l-a învins pe Arlauskis şi a anulat golul marcat de Chipciu pe Arena Naţională. Au urmat prelungirile, apoi paradele lui Moţi de la penalty-uri.

Mirel Rădoi este cel de-al 15-lea antrenor care ratează calificarea în grupele UCL, după Cornel Dinu (2000, 2002), Mihai Stoichiţă (1997, 1998) şi Mircea Rednic (2003, 2007) de cîte două ori, Ioan Andone (2004), Ronny Levy (2010), Mircea Lucescu (1999), Emeric Jenei (1993), Florin Halagian (1992), Viorel Hizo (2011), Ioan Ovidiu Sabău (2009), Marius Şumudică (2012), Victor Piţurcă (2001), Oleg Protasov (2005) şi Constantin Gâlcă (2014).