Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 mai 2008 00:00
Manchester United a învins-o astăzi pe Chelsea, 6-5 după executarea loviturilor de departajare (1-1 în timpul regulamentar), adjudecîndu-şi astfel al 3-lea trofeu continental suprem din istorie. Chiar dacă au evoluat mai bine în prima repriză, elevii lui Sir Alex Ferguson nu şi-au concretizat superioritatea decît o dată, în minutul 26, cînd Ronaldo a reluat imparabil centrarea perfectă a lui Wes Brown.
Chelsea a revenit însă rapid în joc şi a egalat la una dintre ultimele acţiuni ale primei reprize. Lampard a profitat de o eroare incredibilă a căpitanului "diavolilor", Rio Ferdinand, şi a stabilit scorul pauzei: 1-1. Cel de-al doilea mitan a arătat o echipă londoneză mult mai hotărîtă să încheie conturile în timpul regulamentar, dar Drogba şi Ballack au nimerit numai bara.
Cele două reprize suplimentare au prelungit agonia în ambele tabere, preocupate mai mult de stabilirea executanţilor de penaltyuri decît de atac. Finala şi-a justificat abia acum importanţa. Tensiune, forţă şi tărie de caracter. Ratarea lui Ronaldo părea că va pecetlui soarta finalei, dar căpitanul lui Chelsea, John Terry, a trimis doar în bară. Nicolas Anelka a fost cel care şi-a asumat pînă la urmă responsabilitatea incompetenţei. Francezul a trimis slab, previzibil pentru experimentatul Van der Sar şi a oferit cupa actorilor din "Teatrul Viselor".
Imediat după finalul jocului, managerul lui Manchester United, Sir Alex Ferguson, a declarat:
"Este prima loterie de penalty-uri pe care o castig in viata mea. Nu a fost o agonie, dar am crezut ca vom avem mari probleme dupa ce Ronaldo a ratat. Cred ca a fost un joc foarte bun si din pacate pentru noi in a doua repriza am pierdut putin controlul.
Repet, aceasta echipa este cea mai buna pe care am avut-o la Manchester!"
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Noua Dacia Striker, surprinsă în premieră pe străzile din București » Reacțiile sunt împărțite