INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FIORENTINA - SPORTING 1-1 (ÎN TUR, 2-2)

Mutu e în grupe

Adrian Mutu, Mutu, Fiorentina

Articol de - Publicat joi, 27 august 2009 00:00

Deşi n-a convins aseară în 72 de minute, atacantul român a obţinut o calificare cu emoţii

Mutu merge iar cu Fiorentina în grupele Ligii Campionilor, după remiza (1-1) cu Sporting. La fel ca în tur, Mutu a jucat titular şi s-a înscris rapid la finalizare. Şut bun, blocat de Polga, apoi o lovitură liberă bătută în zid. Portughezii au fost şi mai periculoşi.

Djalo a ratat din centrul careului, după care Frey a scos "torpila" lui Fernandez. Portarul francez s-a lăsat însă păcălit la următoarea "liberă", fiind executat chiar pe colţul lui de Moutinho din 20 de metri (35). Destul de nervos, Mutu a avut o tresărire înaintea odihnei, şutînd peste ţintă.

Inspiraţia antrenorului Prandelli, care l-a introdus pe muntenegreanul Jovetici la pauză, a adus egalarea (54) şi a decis calificarea. A rămas 1-1, deşi Viola a evoluat din minutul 72 fără Mutu, obosit după o parte secundă mai bună şi schimbat cu Jorgensen.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”