INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - MILAN 3-0 (ÎN TUR 0-4)

VIDEO Au murit atacînd! » Arsenal a făcut un meci magic cu Milan, dar a ratat calificarea. Benfica a întors rezultatul şi merge mai departe

Koscielny scapă de marcaj și plutește în careul milanez, dînd tonul formidabilei lecții ofensive de la Londra

Articol de - Publicat miercuri, 07 martie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 07 martie 2012 13:00

Trupa nebună a lui Wenger a visat frumos, a condus la pauză cu 3-0, dar n-a putut să răpună definitiv ”Diavolul” milanez. I-a lipsit doar puţin noroc şi un singur gol.

Wenger şi trupa nebună a lui Arsenal n-au reuşit minunea aseară, însă cît de aproape au fost să intre în istoria Ligii! Fotbalul fabulos şi asediul de o repriză al "tunarilor" n-au ajuns pentru a întoarce acel 0-4 din tur. Au murit jucînd frumos şi atacînd pînă la ultima suflare şi ultimul atac.

Arsenal a pornit din tun, lovind chiar la prima ocazie. Koscielny pune capul perfect la corner şi londonezii sperau. O dată servit aperitivul, şi-a intrat în rol bombardierul Van Persie. Abbiati e atent şi scoate două "torpile".

Milan trece rar centrul şi defensiva tremură. Rosicky a profitat de gafa lui Thiago Silva, punînd mingea la colţ. 2-0 în minutul 27! Fantoma Depor le bîntuia deja minţile "negrilor". Iar Arsenal a continuat turnirul, fără milă. Oxlade-Chamberlain i-a ameţit pe Mesbah şi Nocerino, care l-au făcut sandviş. Penalty! Van Persie nu iartă. La 3-0, fanii visează frumos pe "Emirates", hipnotizîndu-l pe El Shaarawy, care ratează singura ocazie a "negrilor".

Milan dă semne de viaţă la reluare, dar suferă atacuri de panică la orice raid londonez. Abbiati e fenomenal însă la dubla ocazie Gervinho-Van Persie. Fabulos meci! Şi dincolo, Robin este imitat de Nocerino, care putea închide discursul calificării, dar s-a fîstîcit în careul mic. Allegri făcuse oricum un pas înapoi, închizîndu-se cu Aquilani. Şi la 0-3 Milan era calificată. Efortul a început să facă decontul şi "tunarii" au obosit. Mai aveau nevoie numai de un gol pentru a intra în prelungiri.

32 de goluri în 34 de jocuri a marcat Van Persie la Arsenal în toate competiţiile acestui sezon. Aseară, a reuşit al cincilea gol în Ligă

Arsenal - AC MILAN    3-0, în tur 0-4
(Koscielny 7 VIDEO, Rosicky 26 VIDEO, Van Persie 43 penalty VIDEO)

ARSENAL: Szczesny - Sagna, Koscielny, Vermaelen, Gibbs - Rosicky, A. Song, Oxlade-Chamberlain (75 Chamakh) - Walcott (84 Pak Chu-Young), Van Persie, Gervinho. Antr: A. Wenger

MILAN: Abbiati - Abate, Mexes, Thiago Silva, Mesbah (90 Bonera) - Nocerino, Van Bommel, Emanuelson - Robinho - Ibrahimovici, El Shaarawy (70 Aquilani). Antr: M. Allegri
A arbitrat Damir Skomina (Slovenia)

Sentinţă în prelungiri

Zenit n-a reuşit premiera istorică a calificării în "sferturile" Ligii. Avantajul din Rusia s-a dovedit prea fragil la Lisabona. Pentru că aseară "vulturii" au zburat prea sus.

Finalurile de repriză au decis sentinţa ruşilor. Atunci au lovit de fiecare dată gazdele, care au dominat şi nu au iertat. Maxi Pereira asigurase pasul mai departe, cu reuşita dinaintea pauzei, din pasa lui Witsel.

Zenit a alergat degeaba după egalare, iar în final a mai încasat un gol. Tot în prelungiri, prin rezerva Nelson Oliveira. "Naşa" lui Manchester United şi a Oţelului merge mai departe.

BENFICA - Zenit    2-0, în tur 2-3
(Maxi Pereira 45+2 VIDEO, Nelson 90+3 VIDEO)

BENFICA: Artur - Maxi Pereira, Luisao, Jardel, Emerson - Witsel, Javi Garcia, Gaitan (72 Matici) - Rodrigo (62 Nolito), Oscar Cardozo (80 Nelson), Bruno Cesar. Antr: J. Jesus

ZENIT: Malafeev - Aniukov (53 Bruno Alves), Hubocan, Lombaerts, Criscito - Semak, Denisov, Şirokov - Bistrov (46 Lazovici), Kerjakov, Zirianov (70 Faizulin). Antr: L. Spalletti