INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BARCELONA 1-3

VIDEO Barca dă "urechi" Europei » Luis Suarez s-a amuzat cu David Luiz la meciul cu PSG: dublu "tunel"!

Luis Suarez
Luis Suarez

Articol de - Publicat vineri, 17 aprilie 2015 00:00

Vîrful uruguayan blaugrana a avut miercuri două sclipiri geniale. Două goluri după splendide acţiuni personale, stoperul lui PSG căzîndu-i victimă de fiecare dată

"Barcelona desenează fotbalul pe care-l iubesc. E cea mai frumoasă echipă". Laurent Blanc, antrenorul lui PSG, fost jucător blaugrana, se înclină în faţa catalanilor, creatorii de capodopere, de gesturi tehnice surprinzătoare şi ameţitoare pentru adversari.

Click aici pentru VIDEO!

În 2015, artiştii Barcei vor să dea "urechi" întregii Europe.
Pe 18 martie, la 2-1 cu Man. City în returul "optimilor", era minutul 38 cînd Messi a fost atacat de Milner aproape de tuşă. Englezul s-a aruncat asupra lui. Instinctiv, "Puricele" a găsit soluţia. Elegantă şi eficace: a strecurat mingea cu exteriorul printre picioarele britanicului. O execuţie care a făcut turul lumii.

Pe 15 aprilie, 28 de zile mai tîrziu, Suarez (4 fente, 3 şuturi, 2 goluri) a intrat în rolul toreadorului. Taurul fiind David Luiz. De două ori:
Minutul 67, 0-2 - David Luiz s-a repezit să-l blocheze pe uruguayan. "Tunel" scurt, apoi dribling la Marquinhos, a rezistat presiunii lui Maxwell şi a punctat la colţul scurt.

Minutul 79, 0-3 - Acelaşi brazilian neinspirat s-a "deschis" o clipă. "Pistolarul" nu avea nevoie de mai mult. Minge înţepată şi "urechi", din nou. Şi un şut de pus în ramă, la vinclu.

Luisito a intrat şi în istoria blaugrana. Două reuşite, două performanţe. La 0-2, golul 400 al Barcelonei în Champions League. La 0-3, golul 1.000 al Barcei în cupele europene.

"Nu am dat «urechi» ca să mă distrez, ca să umilesc adversarul. A fost unica fentă prin care îmi puteam depăşi adversarul"