INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI, RETUR

VIDEO Real Madrid se califică la pas, Chelsea o elimină pe Napoli în prelungiri!

Didier Drogba a purtat-o pe Chelsea spre sferturi

Articol de - Publicat joi, 15 martie 2012 00:00 / Actualizat joi, 15 martie 2012 10:24

Chelsea - Napoli 4-1 dp (în tur 1-3) - CLICK AICI PENTRU VIDEO!
Da! Chelsea poate!
Albaştrii sînt în ”sferturi” după un retur halucinant cu echipa de lîngă Vezuviu. Calificarea s-a tranşat abia în prelungiri

Anglia răsuflă uşurată. Chelsea a scăpat-o aseară de umilinţa de a nu mai avea nici o reprezentantă în "sferturile" acestei ediţii de Ligă. Albaştrii s-au mobilizat şi au reuşit să răstoarne acel eşec de la Napoli (1-3) la capătul unui veritabil "thriller", care a avut de toate: fotbal de calitate, goluri spectaculoase, momente de suspans, răsturnări de situaţie.

Drogba schimbă cursul
La pauză, echipa lui Di Matteo era deja pe drumul cel bun. Avea avantaj pe tabelă, 1-0, iar prin reuşita lui Drogba reuşise să taie şi elanul napoletanilor, care intraseră mult mai bine în meci. De fapt, pînă la gol, echipa lui Walter Mazzari a făcut legea pe Stamford Bridge. După, cursul partidei s-a schimbat radical. Dacă italienii au acuzat şocul, gazdele au prins aripi, iar Sturridge a fost la un pas de 2-0.

Doar iluzii
N-a marcat el, a făcut-o Terry imediat după reluare. 2-0, scor la care, dacă fluierul final ar fi venit în acel moment, Chelsea era calificată. Dar mai erau multe minute de jucat, iar italienii nu-şi spuseseră nici pe departe ultimul cuvînt. În plină euforie albastră, ei au lovit prin Inler: 1-2. În "sferturi" era acum Napoli.

Garda jos
Ce-a urmat? Nebunie curată. Mai întîi, Zuniga a trecut pe lîngă 2-2 la poarta lui Cech. N-a marcat şi ocazia s-a răzbunat. Dossena a pus mîna pe minge în propriul careu, penalty pentru Chelsea, Lampard, 3-1. Prelungiri? Da, pentru că, deşi au lăsat garda jos, căutînd lovitura decisivă, nici una dintre combatante n-a reuşit-o.

Ivanovici, letal
Totul însă pînă în ultimele secunde ale primei părţi din timpul suplimentar de joc. Atunci cînd Drogba l-a servit impecabil pe Ivanovici, iar sîrbul n-a stat pe gînduri, reluînd cu sete: 4-1. Şi Chelsea merge mai departe.

CHELSEA - NAPOLI 4-1 dp (în tur 1-3)
(Drogba 29, Terry 47, Lampard 75 penalty, Ivanovici 105 - Inler 55)
CHELSEA: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry (98 Bosingwa), A. Cole - Lampard, Essien - Ramires, Mata (95 Malouda), Sturridge (63 Torres) - Drogba. Antr. R. Di Matteo
NAPOLI: De Sanctis - Campagnaro, P. Cannavaro, Aronica (110 Vargas) - Maggio (37 Dossena), Inler, Gargano, Zuniga -Hamsik (106 Pandev), Lavezzi - Cavani. Antr. W. Mazzari
A arbitrat Felix Brych (Germania)

Real Madrid - ŢSKA Moscova 4-1 (în tur 1-1)
- CLICK AICI PENTRU VIDEO!
En fanfare în ”sferturi”

Jose Mourinho a făcut tot ce i-a stat în putinţă să-şi ţină jucătorii în priză: "Acel 1-1 de la Moscova e un rezultat înşelător. Lasă loc de surprize şi de aceea nu putem sta liniştiţi". Antrenorul Realului s-a temut însă degeaba. ŢSKA nu i-a pus aseară probleme pe Santiago Bernabeu şi oamenii săi au cîştigat relaxat: 4-1. E adevărat, le-a trebuit aproape jumătate de oră ca să deschidă scorul, dar apoi totul a devenit simplu. Iar la reluare, Cristiano Ronaldo, "dublă", şi Benzema, francezul abia ce intrase în joc, au spulberat definitiv orice urmă de îndoială. Gazde ospitaliere, madrilenii le-au oferit şi ruşilor posibilitatea unui gol de onoare. Dar nimic mai mult. (Aurelian Botezatu)

REAL MADRID - ŢSKA MOSCOVA 4-1 (în tur 1-1)
(Higuain 26, Cristiano Ronaldo 55, 90+4, Benzema 70 - Tosici 77)
REAL: Casillas - Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - Khedira, Xabi Alonso - Ozil (87 L. Diarra), Kaka (76 Granero), Cristiano Ronaldo - Higuain (69 Benzema). J. Mourinho
ŢSKA: Cepciugov - A. Berezuţki, V. Berezuţki, Ignaşevici, Şennikov - Musa (60 Sekou Oliseh), Wernbloom, Aldonin (46 Mamaev), Tosici (81 Necid) - Dzagoev, Doumbia. Antr. L. Sluţki
A arbitrat Stephane Lannoy (Franţa)

Real Madrid, Chelsea, AC Milan, Barcelona, Bayern, APOEL, Marseille şi Benfica sînt echipele calificate în sferturile Ligii Campionilor. Tragerea la sorţi va avea loc pe 16 martie.