INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CALIFICARE

VIDEO Ştim cine joacă în sferturile Ligii Campionilor » Manchester United, revenire de senzaţie, şi Dortmund sînt ultimele calificate

Articol de , - Publicat joi, 20 martie 2014 00:00 / Actualizat joi, 20 martie 2014 00:36

Ieri seară s-au decis ultimele două echipe calificate în "sferturile" Ligii Campionilor.

Bayern, Dortmund, Barcelona, Real Madrid, Atletico, PSG, Chelsea şi Manchester United sînt ultimele 8 cluburi rămase în cursa pentru cîştigarea trofeului Champions League.

Tragerea la sorţi e mîine, ora 13:00 (Eurosport, Digi 1, Dolce 1). "Sferturile" vor avea loc pe 1/2 aprilie (tur) şi 8/9 aprilie (retur)

United - Olympiakos 3-0 (în tur 0-2)
WonderVan (VIDEO)

Trei şuturi, trei pe poartă, trei goluri. Acesta a fost RvP aseară. Maximum pentru un atacant. "Iată diferenţa de clasă!", a comentat live, pe Twitter, fostul golgeter olandez Patrick Kluivert

"Asta e Man. United! Se apropie de ceea ce visăm". Aseară, Van der Sar, ultimul mare portar al lui Manchester, dădea mesaje pe Twitter. Sărbătorea, Red Devils străpungeau zidul grec şi se calificau, dezastrul din tur (0-2) fusese uitat. Dar Moyes, managerul salvat momentan, nu poate fi fericit. Oly i-a făcut pe insulari să sufere şi pe Old Trafford.

Cei 4 muşchetari
Fără De Gea, ca un păianjen în poartă, fără pasele geniale ale lui Giggs, 40 de ani, galezul ce refuză trecerea timpului, fără tăuraşul Rooney, care sparge orice barieră, United n-ar fi atins "sferturile". Fără ei, dar mai ales fără Van Persie. El a fost eroul. Iarăşi.

Olandezul e GOLGETERUL. De ce? Are ocazie, înscrie, nu iartă! Adevăratul RvP:
- 3 şuturi la poartă
- 3 şuturi pe poartă
- 3 goluri cu Olympiakos: din penalty (boom), din deviere (elegant) şi din lovitură liberă (artistic)
- 100 la sută eficienţă!
Aseară, Van Persie a fost monumental. Şi le-a oferit fanilor lui Manchester un frumos cadou după 0-3 cu Liverpool duminică. S-a mai dus tristeţea din Premier League.

Cît de grav e accidentat?
O seară magnifică încheiată dureros pentru Van Persie. În minutul 89, Marcano îl loveşte dur din spate, cu genunchiul în coapsa stîngă, şi Robin urlă de durere. Patru minute mai tîrziu, a fost scos pe targă, atacantul lui Man. United suferind teribil. Cît de grav e? Olandezii tremură: se tem să nu-şi piardă golgeterul la Mondial.

25 de goluri a marcat Robin van Persie, atacantul lui Man. United, în Champions League

40 de ani şi 109 zile are Ryan Giggs, cel mai în vîrstă jucător din fazele eliminatorii ale Ligii

4 intervenţii providenţiale a avut aseară David De Gea, portarul "diavolilor", în faţa lui Oly

Valencia, cu ochiul închis
Mijlocaşul lui Man. United a fost lovit în minutul 7, arcada i s-a spart, apoi i s-a umflat îngrijorător, dar ecuadorianul a rezistat pe teren chiar dacă nu mai vedea decît cu ochiul drept. Ochiul stîng era închis! A fost înlocuit în minutul 77.

MAN. UNITED - OLYMPIAKOS 3-0 (în tur 0-2)
(Van Persie 25 penalty, 45+1, 51)
UNITED: de Gea - Rafael, P. Jones, Ferdinand, Evra - Carrick, Giggs - Valencia (77 A. Young), Rooney, Welbeck (82 Fletcher) - Van Persie (90Ă1 Fellaini). Antr. D. Moyes
OLYMPIAKOS: Roberto - Salino (74 Machado), Manolas, Marcano, Holebas - Maniatis, Ndinga - Hernan Perez (57 Nelson Valdez), Dominguez, Fuster (82 Vergos) - J. Campbell. Antr. Michel
A arbitrat Bjorn Kuipers (Olanda)

Dortmund - Zenit 1-2 (în tur 4-2)
Victoria care nu înseamnă nimic (VIDEO)

Pe nicăieri la St. Petersburg, unde a pierdut cu 4-2, Zenit s-a trezit la Dortmund. Prea tîrziu.

A cîştigat, 2-1, dar victoria nu-i foloseşte la nimic. Cel mult să-şi mai împace suporterii. Mai departe merge Borussia. La adăpostul succesului din tur, nemţii şi-au ţinut motoarele la relanti şi s-au trezit conduşi după un sfert de oră: Hulk, de la 30 de metri, 0-1. Kehl a restabilit egalitatea înaintea pauzei, dar Rondon a refuzat remiza şi a înscris profitînd de letargia apărării adverse: 1-2.

Au dat foc steagului Germaniei!
Momente de nebunie în galeria ruşilor. Aseară, pe Signal-Iduna Park, ultraşii lui Zenit au vrut să-i provoace spre final pe fanii Borussiei. Ce-au făcut? Au scos un steag al Germaniei, l-au fluturat, apoi au pus torţele pe el şi i-au dat foc.

DORTMUND - ZENIT 1-2 (în tur 4-2)
(Kehl 38 - Hulk 16, Rondon 73)
DORTMUND: Weidenfeller - Piszczek, Sokratis, Hummels, Schmelzer (77 Durm) - Kehl, Sahin - Aubameyang (90+1 Hofmann), Mhitarian (69 Jojici), Grosskreutz - Lewandowski. Antr. J. Klopp
ZENIT: Malafeev - Aniukov, Hubocan, Lombaerts (46 Neto), Criscito - Witsel, Faizulin (84 Smolnikov) - Hulk, Şatov, Danny - Kerjakov (62 Rondon). Antr. S. Semak
A arbitrat Alberto Undiano Mallenco (Spania)

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”