INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INCIDENTE

VIDEO + FOTO Derby abandonat! Haos la meciul următoarei adversare a FCSB-ului în Europa » Filmul incidentelor: Drăguș, pus pe scandal

Standard Liege - Anderlecht, derby-ul Belgiei, a fost întrerupt definitiv în minutul 63, din cauza torțelor aruncate pe teren de ultrașii oaspeților. Standard Liege, cu Denis Drăguș (23 de ani, atacant) titular, era în avantaj atunci, 3-1 +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 octombrie 2022 21:52 / Actualizat duminica, 23 octombrie 2022 22:33

Standard Liege - Anderlecht, derby-ul Belgiei, a fost oprit definitiv în minutul 63, din cauza torțelor aruncate pe teren de ultrașii oaspeților. Standard Liege, cu Denis Drăguș (23 de ani, atacant) titular, era în avantaj atunci, 3-1. Românul a participat la scandal, provocându-i pe suporterii oaspeților.

Golul de 3-1 marcat de Standard Liege în minutul 56 i-a determinat pe ultrașii lui Anderlecht să întrerupă partida, aruncând cu materiale pirotehnice în teren.

Standard - Anderlecht, cu Drăguș titular, suspendat definitiv!

După o aparentă calmare a spiritelor, arbitrul Bram Van Driessche a fluierat reluarea partidei, dar a oprit definitiv derby-ul în minutul 63, când galeria lui Anderlecht a recidivat.

Potrivit Le Soir, Drăguș i-a provocat pe suporterii lui Anderlecht - aplauze ironice - imediat după ce meciul a fost suspendat. Portarul lui Standard, Arnaud Bodart, s-a dus imediat lângă român să-l „culeagă” din fața galeriei adverse (foto sus), pentru ca scandalul să nu degenereze.

+9 FOTO

Cel mai probabil, Standard Liege va câștiga partida la „masa verde”.

Conform rtbf, incidentele au continuat și după finalul partidei, când poliția a trebuit să intervină pentru a-i despărți pe ultrașii celor două rivale. „Câțiva fani au fost răniți”, mai notează sursa citată.

Anderlecht are un sezon catastrofal în Belgia, ocupând locul 12, cu doar 16 puncte acumulate în 13 etape. Săptămâna viitoare, trupa antrenată de Felice Mazzu va primi vizita celor de la FCSB (joi, 19:45), în runda #5 a grupei B din Conference League.

50.000 de euroeste amenda pe care o va plăti Anderlecht după incidentele din această seară, au anunțat oficialii belgieni

Vezi și:

FCSB schimbă strategia » Cine face deplasarea pentru meciul cu Anderlecht: „Ne-a încurcat programarea”
FCSB
Mircea Lucescu, dezamăgit de propriii jucători, după un nou pas greșit în campionat: „Fără concentrare, fără curaj. Multe greșeli individuale”