INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

Ce au făcut stranierii în week-end » Ciprian Tătărușanu, eșec cu AC Milan în Serie A!

Ce fac stranierii în week-end

Articol de GSP - Publicat luni, 31 octombrie 2022 00:20 / Actualizat luni, 31 octombrie 2022 00:20

Cele mai importante informații de la meciurile stranierilor din week-end au putut fi urmărite în liveBLOG-ul GSP.ro.

Ciprian Tătărușanu, integralist în Torino - AC Milan

Ciprian Tătărușanu a fost integralist în eșecul suferit de AC Milan pe terenul lui Torino, scor 1-2.

Scorul a fost deschis de Koffi Djidji, în minutul 35, cu o execuție din 10 metri. Tătărușanu nu a putut ieși pe centrare și nu a avut nicio vină. Golul secund, semnat de Aleksey Miranchuk, a venit cu un șut din unghi, pe sub portarul român. Campioana AC Milan încheie etapa pe locul 3 în Serie A.

Răzvan Lucescu, încă un eșec în Grecia

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, a pierdut deplasarea de pe terenul lui AEK, scor 0-2.

Cu o singură victorie în ultimele 6 runde, PAOK ocupă doar locul 5 în SuperLiga Greciei. Are 16 puncte, 14 sub liderul Panathinaikos.

„A fost un joc ciudat. Am început bine, dar nu am putut marca. Apoi au apărut două erori pe faza de construcție. Din două greșeli am primit două goluri. Ăsta e fotbalul! Micile detalii decid totul”, a spus Răzvan Lucescu după meci.

Răzvan Marin, integralist în eșecul cu Atalanta

Răzvan Marin a fost titular la Empoli, în meciul cu Atalanta (0-2) din etapa 12 din Serie A. Integralist, românul a evoluat mijlocaș central defensiv, într-un sistem 4-3-3.

Maxim, integralist la Gazientep

Alexandru Maxim a jucat tot meciul pentru Gaziantep, la înfrângerea cu Alanyaspor, scor 0-2, în etapa #12 din SuperLiga Turciei.

Rațiu, integralist la Huesca

Andrei Rațiu a fost integralist la Huesca, în victoria cu Las Palmas, scor 1-0, în etapa #13 din La Liga 2. Echipa internaționalului român este pe locul 6, ce duce la barajul de promovare.

Drăgușin, integralist la Genoa. Pușcaș a intrat în repriza a doua

Radu Drăgușin a fost integralist la Genoa, în remiza cu Brescia, scor 1-1, în etapa #11 din Serie B. George Pușcaș a intrat în minutul 67 la genovezi. Echipa celor doi români este pe locul doi, direct promovabil.

Drăguș, schimbat la pauză

Denis Drăguș a fost titular pentru Standard Liege, în victoria cu Warege, scor 3-0, din etapa 15 a campionatului begian. Românul a fost schimbat la pauză cu Perica, care a reușit ulterior o „dublă” pentru Standard.

Echipa românului este pe locul 5 în Belgia, la un punct de Antwerp, de pe locul 4, ultimul ce duce în play-off.

Reghecampf, victorie la scor în Azerbaidjan

Neftchi Backu, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf în Azerbaidjan, s-a impus cu 3-0 în deplasarea de pe terenul lui Zira.

Cu această victorie, Neftchi a ajuns la 25 d epuncte și își consolidează poziția pe podiumul primei ligi.

Cinci români au fost titulari în Serie B

Adrian Rus, Marius Marin și Olimpiu Moruțan au fost titulari în Benevento - Pisa, scor final 0-0. Daniel Boloca a fost integralist în Cosenza - Frosinone 1-2, la fel ca Ionuț Nedelcearu în Modena - Palermo 0-2. Toate meciurile s-au jucat în etapa 11 de Serie B.

Nicolae Stanciu, titular la Wuhan Three Towns

Cu Nicolae Stanciu (29 de ani) titular și schimbat în minutul 72, Wuhan Three Towns a pierdut cu Chengdu Rongcheng în etapa 20 a campionatului Chinei, scor 0-1.

Echipa românului rămâne lider, cu 53 de puncte, 3 peste Shandong Taishan. În acest sezon, Stanciu a înscris 7 goluri și a pasat decisiv la alte 8 reușite.

Alexandru Pașcanu, integralist în La Liga 2

Stoperul Alexandru Pașcanu a fost integralist la Ponferradina în meciul din liga a doua spaniolă cu Andorra, pierdut de echipa românului, 0-3.

Programul de azi

• Empoli (R. Marin) - Atalanta - ora 13:00
  • Cremonese (I. Radu) - Udinese - ora 16:00
  • Dinamo Kiev (M. Lucescu) - Kryvbas - ora 17:00
  • AEK Atena - PAOK (R. Lucescu) - ora 19:30
  • Torino - AC Milan (Tătărușanu) - ora 21:45

Henry, analiză „la rece” a Barcelonei: „Dacă era alt antrenor în locul lui Xavi, avea mari probleme”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”