INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

Contra a cîştigat cu emoţii primul meci pe banca lui Fuenlabrada

Cosmin Contra are de ce să zîmbească

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 august 2012 00:00 / Actualizat duminica, 26 august 2012 16:45

Cosmin Contra a început ideal cariera sa de antrenor al formaţiei spaniole Fuenlabrada. Într-un meci disputat în etapa inaugurală din liga a treia iberică, ”Guriţă” şi jucătorii săi au învins-o pe teren propriu pe Sporting Gijon B, pregătită de ex-barcelonezul Abelardo, cu 4-2.

Nu a lipsit suspansul. La pauză totul era perfect: Fuenlabrada conducea cu 3-0, goluri Jesus Sanchez, Pachon şi Fran Dorado! În doar 5 minute de la reluare însă, oaspeţii de pe stadionul ”Fernando Torres” au revenit în forţă şi s-a ajuns la 2-3 (Adama, Jara).

În faţa pericolului, Contra şi-a mobilizat elevii, iar aceştia au rezistat. Pentru ca în minutul 87 să încheie definitiv conturile cu reuşita lui Pachon ce avea să aducă liniştea. Următorul meci va fi la Oviedo.

Citeşte şi ”Marca” îl descoperă pe antrenorul Contra: ”Vine la stadion cu o oră înaintea jucătorilor şi nimic nu-i scapă din vedere”.