INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GOL DUPĂ GOL

MUTU continuă să impresioneze. A MARCAT din nou, dar Fiorentina a pierdut

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 ianuarie 2010 00:00

Adrian Mutu continuă seria excelentă începută după revenirea în prima echipă a Fiorentinei. Mutu a început titular partida de  pe teren propriu de astăzi, cu Bologna, şi a redus din handicap în minutul 51, dar scorul era deja 2-0 pentru oaspeţi. A fost o centrare de pe partea stîngă, iar decarul lui Prandelli a marcat cu capul.

Este cel de-al cincilea gol marcat de român în 11 zile, celelalte patru fiind marcate în două etape de campionat,  Siena şi Bari, respectiv două într-un meci de cupă, cu Chievo.

Mutu, aflat la cel de-al patrulea meci consecutiv ca titular după operaţia de menisc  la genunchiul piciorului drept, suferită la finele anului trecut, a mai avut o ocazie mare în minutul 60 al partidei cu Bologna, însă portarul advers a parat. Fiorentina este pe locul 7, cu 30 de puncte, la egalitate cu Cagliari şi  cu Palermo, cu menţiunea că ultima are de disputat în această etapă meciul cu Napoli. Fiorentina mai are şi ea de jucat o partidă restanţă, cu Milan, amînat din cauza vremii proaste.

Golurile Bolognei au fost înscrise de Jimenez, în minutul 27 şi Di Vaio, 44.