INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  WUHAN THREE TOWNS

VIDEO Nicolae Stanciu, din nou decisiv! Pasă de gol pentru Wuhan Three Towns în China

Nicolae Stanciu (29 de ani), mijlocașul lui Wuhan Three Towns, a reușit o pasă de gol pentru echipa sa la victoria cu Meizhou Hakka, scor 2-1, în etapa #3 din campionatul Chinei.

Articol de - Publicat marti, 25 aprilie 2023 17:24 / Actualizat marti, 25 aprilie 2023 17:57

Stanciu a reușit un assist pentru Yan Dinghao, la golul de 1-0 marcat de Wuhan, în minutul 38. Nicolae a primit pasă din corner, în colțul careului de 16 metri, a centrat în careu de unde Dinghao l-a învins pe portarul advers cu o lovitură de cap la colțul scurt, bară-gol.

Gigi Becali s-a ținut de cuvânt! Primul boicot al FCSB împotriva lui Răzvan Burleanu » Ce s-a întâmplat azi la FRF
FCSB

VIDEO. Nicolae Stanciu, la al doilea assist în noul sezon din China

Meizhou Hakka a egalat doar 3 minute mai târziu, prin Dugalic, însă echipa lui Stanciu a câștigat cu un gol marcat în prelungiri, de Xie Pengfei. Wuhan a dominat meciul și a avut 68% posesie și 20 de șuturi spre poartă, cu 4 mai multe decât adversara.

Este prima victorie în acest sezon pentru Wuhan Three Towns, campioana en-titre. Echipa lui Nicolae a pierdut în prima etapă, cu Shanghai Port, scor 0-2. În runda a doua, Wuhan a remizat cu Beijing Guoan, 1-1. Stanciu a contribuit și atunci cu un assist, pentru Ademilson, în prelungirile meciului.

În sezonul trecut, primul la Three Towns, Stanciu a fost unul dintre cei mai importanți oameni ai echipei, cu 10 goluri și 11 assist-uri în 27 de meciuri jucate.

Costel Gâlcă, lăudat în Polonia după egalul contra campioanei: „Echipa a ieșit din întuneric”