INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  NICE - AUXERRE 1-1

Ionuț Radu și-a exasperat adversarii » Parade fantastice împotriva lui Nice + un penalty apărat

Ionuț Radu a apărat penalty-ul luui Laborde în Nice - Auxerre 1-1/ foto Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 03 martie 2023 23:47 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 01:00

Ionuț Radu (25 de ani), portarul lui Auxerre, a făcut un meci extraordinar cu Nice, încheiat cu scorul de 1-1.

A fost al 7-lea meci al lui Radu în Ligue 1 de la transferul din iarnă. Ionuț a fost din nou eroul echipei sale, după ce și etapa trecută a apărat o minge trimisă lângă bară, la ultima fază, în meciul Lorient - Auxerre 0-1.

CFR Cluj riscă excluderea din cupele europene! Decizia drastică luată de UEFA + reacția campioanei
CFR CLUJ

Ionuț Radu, prestație excelentă în fața lui Nice

Ionuț Radu s-a evidențiat mai întâi în minutul 42. Portarul român a apărat penalty-ul executat tare, sus, de Laborde (vezi foto). Nu a avut ce să facă la lovitura de cap a atacantului lui Nice din minutul 45+1. Laborde a egalat după ce Gauthier Hein deschisese scorul cu un șut pe jos.

A doua intervenție spectaculoasă a lui Radu a venit în partea secundă, în minutul 60.

Hicham Boudaoui a trimis puternic la colțul lung, sus, dar Radu a reușit să respingă mingea în ultimul moment, în bară. Nice a dominat meciul, avut 5 șuturi pe poartă, față de unul al lui Auxerre, a avut 64% posesie, fără succes pe tabelă.

Meciul s-a terminat egal, iar Auxerre a ajuns la 4 meciuri consecutive fără eșec. Echipa lui Ionuț Radu este pe locul 16 în Ligue 1, ultimul care asigură salvarea. Auxerre are 22 de puncte, doar unul peste urmăritoarele din zona retrogradării.

Al Nassr - Al Batin 3-1 » Cu Ronaldo integralist și TREI goluri în prelungiri, Al Nassr redevine lider în Arabia Saudită!

Napoli - Lazio 0-1 » Supergolul lui Vecino răpune liderul din Serie A! Prima înfrângere acasă pentru Napoli în acest sezon