INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Olimpiu Moruțan a jucat puțin mai mult de o repriză în înfrângerea lui Ankaragucu » Trupa din capitala Turciei a suferit un eșec usturător

Mijlocașul Olimpiu Moruțan (24 de ani) a bifat 55 de minute în tricoul lui Ankaragucu în înfrângerea categorică suferită pe teren propriu în fața celor de la Antalyaspor, scor 0-4, în runda cu numărul 12 a primei ligi din Turcia.

Articol de - Publicat vineri, 10 noiembrie 2023 21:57 / Actualizat vineri, 10 noiembrie 2023 22:17

Vineri seară, pe stadionul Eryaman din capitala Turciei, Ankara, Ankaragucu a suferit o înfrângere drastică, scor 0-4, în fața celor de la Antalyaspor, într-o partidă din etapa cu numărul 12 din Super Lig.

Reacția FRF după ce VAR-ul a clacat la Sepsi - Rapid » Hațegan a fost nevoit să întrerupă meciul
SEPSI - RAPID

Internaționalul Olimpiu Moruțan a fost aruncat în luptă în minutul 35, în locul mijlocașului portughez Pedrinho. Antalyaspor avea deja un avantaj de două goluri.

Olimpiu Moruțan, 55 de minute bifate în Ankaragucu - Antalyaspor

Antalyaspor a deschis scorul în minutul 8, prin Sam Larsson. Mijlocașul suedez l-a învins pe Rafal Gikiewicz cu un șut cu efect, cu interiorul, de la 20 de metri.

Până la pauză, Antalyaspor a mai punctat o dată, prin israelianul Sagiv Jehezkel, în minutul 29. Șase minute mai târziu, Olimpiu Moruțan a fost trimis în teren de antrenorul Emre Belozoglu.

În partea a doua a meciului, Antalyaspor a mai înscris de două ori. Mai întâi prin atacantul polonez Adam Buksa, care l-a învins pe Rafal Gikiewicz cu o lovitură de cap, în minutul 70.

Atacantul congolez Britt Assombalonga a stabilit scorul final în minutul 85. Africanul i-a „furat” mingea lui Nihad Mujakic, bosniacul din centrul defensivei lui Ankaragucu, a avansat spre poartă și l-a învins pe goalkeeper-ul gazdelor cu un șut plasat, de la 8 metri.

Ankaragucu ocupă locul 12 în clasamentul primei ligi turce, cu 13 puncte adunate în 12 etape. În etapa următoare, Ankaragucu se deplasează pe terenul lui Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică și la care mai evoluează Alexandru Maxim, Florin Niță și Denis Drăguș.

Meciul e programat pe 25 noiembrie, după pauză cauzată de meciurile echipelor naționale.