INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI

Presa italiană despre "Briliant": ”Mutu sublim, dar absent”

Mutu a fost titular în meciul cu Ascoli din Cupa Italiei

Articol de - Publicat marti, 23 august 2011 00:00 / Actualizat marti, 23 august 2011 12:34

Acelaşi ziar italian care-l ridica pe Mutu în slăvi la primul amical al Cesenei, "e un extraterestru", l-a "ciufulit" bine ieri, după meciul de Cupă cu Ascoli (1-0 după prelungiri).

Corriere Romagna a scris că pînă-n minutul 60, " Mutu a fost sublim, dar în careul advers nu s-a văzut deloc". Totodată, a remarcat că românul "Ştie fotbal mai bine decît toţi de la Cesena, dar în rolul de atacant central nu i-a fost bine".

Nici echipa nu l-a ajutat, el trebuind să coboare spre centrul terenului ca să-şi ia mingi. Iar cînd a marcat, dintr-o "directă" de la 25 de metri (67), arbitrul i-a refuzat golul pe motiv că n-a aşteptat să fluiere.