INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

VIDEO Florentin Matei a înscris împotriva lui Şahtior Doneţk, dar formaţia lui Lucescu s-a impus

Articol de GSP - Publicat joi, 23 iulie 2015 20:33

Echipa lui Florentin Matei, Volyn Luţk, a pierdut cu 1-4 în faţa Şahtiorului lui Mircea Lucescu în etapa a doua din campionatul ucrainean, însă fotbalistul român a marcat un gol.

Mijlocaşul de 22 de ani a înscris din penalty-ul obţinut tot de el, cu două minute înainte de finlaul primei reprize, însă reuşita sa n-a fost de ajuns pentru a răpune vicecampioana Ucrainei. Matei a mai avut 4 ocazii importante, fiind cel mai bun jucător al gazdelor.

După primele două etape, Volyn ocupă locul 10, cu 1 punct, în timp ce Şahtior are maximum de puncte şi e lider.

Anul trecut titlul de golgheter al campionatului ucrainean i-a revenit lui Eric Bicfalvi, care a marcat 17 goluri, la egalitate cu Alex Teixeira. Între timp românul s-a transferat de la Volyn la Liaoning Whowin, în China.