INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  NANCY - AJACCIO 1-1

VIDEO Scăriţă anticriză » Mutu a salvat-o pe Ajaccio, dar şi postul său de titular, marcînd la 1-1 cu Nancy

Articol de - Publicat duminica, 25 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 25 noiembrie 2012 16:22

Atacantul român a reuşit ieri al doilea gol în Corsica, transformînd sigur un penalty. Înlocuit după 80 de minute şi felicitat de antrenor, Adrian a răspuns astfel criticilor presei franceze

Face ce face Mutu şi găseşte soluţia salvatoare cînd ajunge la ananghie. După 57 de zile pe sec, a reuşit aseară al doilea gol pentru Ajaccio în Ligue 1, echivalent cu remiza la Nancy (1-1). Şi ce gol a dat românul! Scăriţă cu sînge rece - specialitatea casei - servită la 0-1 în minutul 75, din penalty.

Vezi aici VIDEO cu golul lui Mutu!

Merita Adrian această recompensă pentru cum s-a zbătut şi cît a bombardat poarta gazdelor! Şase situaţii de gol şi-a creat numai pînă la pauză. Trei excelente, culminînd cu bara ţintită în minutul 37 din lovitură liberă (prima dintre cele trei executate) de la 20 de metri! Nici cu capul nu l-a învins pe Assembe, reluînd pe lîngă ori peste poartă. Unicul şut cadrat l-a prins nepregătit (4) la centrarea lui Belghazouani! Gazdele n-au iertat însă şi pe contraatac eurogolul lui Bakar i-a penalizat eforturile. Reuşita din 11 metri a făcut dreptate şi l-a şi readus în graţiile lui Dupont. Antrenorul corsican l-a scos în minutul 80 şi, spre deosebire de derbyul cu Bastia, l-a felicitat şi a dat mîna cu liderul său.

"Mutu a dezamăgit"
Totuşi, L'Equipe l-a criticat şi concluziona înaintea jocului că ar fi cazul să treacă rezervă: "N-a dat randamentul scontat. Nu l-a luat nimeni în serios cînd a promis că înscrie mai mult ca Ibrahimovici, însă dacă ne întrebăm dacă PSG poate cîştiga fără suedez, Ajaccio mai trebuie să joace cu starul său? Mutu a dezamăgit. Presing inexistent, curse limitate şi decisiv de două ori, însă în defavoarea corsicanilor".

2 goluri a reuşit Mutu în Ligue 1 din 33 de şuturi la poartă. Ibrahimovici a dat 12 goluri din 46 de şuturi

297 minute e frecvenţa cu care înscrie Mutu la Ajaccio. Zlatan o face la PSG o dată la 81 de minute

4 bare a ţintit Adrian, record în acest sezon, una peste Modeste (Bordeaux) şi A. Traore (Lorient)

"Cu excepţia loviturilor libere, talentul incontestabil al lui Mutu s-a exprimat foarte rar. E vina condiţiei fizice în declin, ştiut fiind că în ianuarie face 34 de ani?"