INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CIPRU

VIDEO Specialistul Cupei » Trei finale consecutive cu trei echipe diferite pentru Romeo Surdu!

Surdu a marcat trei goluri în Cupa Ciprului

Articol de - Publicat vineri, 24 mai 2013 00:00 / Actualizat joi, 23 mai 2013 19:38

Atacantul de 29 de ani a fost decisiv pentru Apollon, transformînd un penalty în minutul 118 al meciului cîştigat cu 2-1 în faţa rivalei AEL Limassol.

Trei finale la rînd, trei echipe şi două trofee. Surdu a devenit talisman pentru echipele la care e legitimat, asigurînd din 2011 pînă azi calificarea în ultimul act al Cupei. Steaua, Rapid şi acum Apollon Limassol, toate au ajuns în finală cu Romeo în teren. Doar giuleştenii au ratat trofeul!

Surdu putea deveni erou încă din timpul regulamentar. Portarul lui Apollon apărase un penalty acordat uşor de Skomina (83), iar românul putea da lovitura în ultimul minut. N-a putut relua în plasă o minge venită din bară. Momentul amînat a venit însă în minutul 118, cînd Apollon avea 1-0 după reuşita lui Cardozo (95).

Papoulis l-a păcălit pe arbitrul sloven, care a dat iar penalty, Surdu a confiscat mingea şi a transformat fără emoţii. AEL a redus diferenţa în minutul 120+9, dar n-a mai putut împiedica valul de bucurie al fanilor lui Apollon, ce au năvălit pe teren la final.

"Dedic acest gol important soţiei mele Diana şi băieţelului meu Daris. Sînt încîntat că am adus Cupa la Apollon" ( Romeo Surdu, atacant Apollon)