SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

Bronzul unei mame » Simona Gherman a urcat pe treapta a treia a podiumului la Campionatele Europene de la Strasbourg

Articol de - Publicat luni, 09 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 08 iunie 2014 22:18

Spadasina s-a întors la scrimă în luna aprilie, după o pauză de doi ani, timp în care a născut o fetiţă.

Cu doar trei luni de antrenament Simona Gherman a reuşit ieri să cucerească bronzul la Campionatele Europene de la Strasbourg. Înainte de competiţia din Franţa, ea a participat la doar două etape de Cupă Mondială.

Chiar dacă abia se reobişnuieşte cu ce se întîmplă în scrima mondială, Simona a avut ieri o zi lungă, aşa cum doar medaliaţilor li se întîmplă. A tras în grupe, iar apoi, ajunsă pe tabloul de 64, a reînceput să retrăiască emoţiile unui concurs cu miză mare. În primul tur a învins-o pe Ekaterina Davidzou, din Israel, cu 15-5.

Apoi a venit întîlnirea cu cea mai mare încărcătură pentru că a fost nevoită să o înfunte pe planşa verde pe colega sa, Ana Maria Brînză. Un meci apăsător, care s-a încheiat în minutul de aur, cu Simona învingătoare cu 9-8.

În optimi de finală a trecut pe Monika Sozanska, din Germania, cu 10-6. Şi ca ziua să-i ofere şi mai multe a întîlnit-o în sferturi de finală pe Iana Şemiakina, din Ucraina, cea care o învingea la Londra 2012 în "sferturi", la o singură tuşă.

Eşecul de la JO a făcut-o pe Simona să se întoarcă la scrimă, după ce în luna decembrie a anului trecut a născut-o pe Ioana Teodora. La 14-14, cineva din tribună i-a strigat "Hai, mami!", iar Simona a dat tuşa care i-a asigurat medalia.

Pe margine, antrenorul Octavian Zidaru ridica mîinile în semn de victorie. El a crezut în ea şi şi-a sacrificat biletul de Cuba pentru ca Simona să adune cît mai multe concursuri înainte de Europene.

În semifinale, spadasina în vîrstă de 29 de ani a dat peste o franţuzoaică înaltă. Una pe care n-o mai întîlnise pînă acum şi care i-a pus multe probleme. Marie Florence Candassamy a învins-o cu 15-9. Însă revenirea Simonei promite.

8 medalii are în palmares Simona Gherman, dintre care şase sînt de aur

Citește și:
Dinamoviștii strâng rândurile pentru Mircea Lucescu: „Eu sper să nu fie adevărat”
Nationala
Dinamoviștii strâng rândurile pentru Mircea Lucescu: „Eu sper să nu fie adevărat”
Marian Huja revine în Superliga, dar nu la FCSB, ci la rivală! Clauză la vară de 250.000 de euro
Superliga
Marian Huja revine în Superliga, dar nu la FCSB, ci la rivală! Clauză la vară de 250.000 de euro
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
Campionate
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
Zeljko Kopic a confirmat oficial transferul dorit de Dinamo: „Da, e pe lista noastră” » În ce condiții s-ar putea face mutarea
Superliga
Zeljko Kopic a confirmat oficial transferul dorit de Dinamo: „Da, e pe lista noastră” » În ce condiții s-ar putea face mutarea
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Profit.ro
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (3)
redknapp
redknapp  •  09 Iunie 2014, 16:02

Jos palaria! Sunt sigur ca poate mai mult.

glorie
glorie  •  09 Iunie 2014, 10:05

Ma bucur ca a revenit dar e departe de forma ei dinainte.

bamse1901
bamse1901  •  09 Iunie 2014, 09:43

FELICITARI!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează