SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE ÎNOT

David Popovici, AUR și la 200 metri liber, la Campionatele Mondiale de juniori! » Andra Gorecki, aproape de medalie

Articol de GSP - Publicat joi, 01 septembrie 2022 02:48 / Actualizat joi, 01 septembrie 2022 07:50

După titlul obținut în proba de 4x100m liber, David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur și în proba de 200 de metri liber la Campionatele Mondiale de Juniori din Peru.

David Popovici, aur la 200 de metri liber

David Popovici s-a menajat în serii, nu a forțat deloc, dar s-a calificat cu cel mai bun timp și a obținut șansa de a înota pe culoarul cu numărul 4.

Campion mondial și european anul acesta în competițiile destinate seniorilor, David și-a respectat statutul. A controlat într-o manieră impresionantă cursa și a încheiat în 1:46,18, mult în fața maghiarului Meszaros și a italianului Bertoni. Timpul sportivului legitimat la CS Dinamo înseamnă și un nou record al competiției.

David Popovici va lua startul și în seriile probei de 100 de metri liber, acolo unde deține recordul mondial absolut. Calificările sunt programate sâmbătă, 3 septembrie, de la ora 17:59.

Andra Denisa Gorecki, locul 4 în finala la 200 de metri fluture

Andra Denisa Gorecki (17 ani)  s-a clasat pe locul 4, primul sub medalii, în proba de 200 de metri fluture. A încheiat cursa în 2:14,12, la distanță mare de ocupantele podiumului.

Prisecariu și Diaconescu, locurile 5 și 6 la 100 metri spate

Aissia Prisecariu (14 ani) și Rebecca Diaconescu (16 ani) s-au clasat pe locurile 5 și 6 în finala probei de 100 de metri spate.

România a fost puternic reprezentatată în competiția feminină de 100 de metri spate. Aissia Prisecariu, cea mai tânără finalistă, a înotat cele două lungimi de bazin în 1:02,58 și a încheiat pe locul 5. Imediat în spatele ei a sosit și Rebecca Diaconescu, cu timpul de 1:02,93.

Scandal imens cu atletele kenyence naturalizate de România! Au plecat de la CSA Steaua la Dinamo: „Antrenorul ne-a luat banii din conturi!"

Begu, revenire fantastică la US Open » Irina s-a calificat în turul doi

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”