SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO

Ungaria-România 9-8 în Liga Mondială

Articol de - Publicat vineri, 01 februarie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 01 februarie 2013 21:01

Reprezentativa de polo a României a reuşit aseară un meci formidabil, la Debrecen, în faţa Ungariei, în etapa a patra din Liga Mondială.

"Tricolorii" au condus cu 1-0, 3-2 şi 5-4 la pauză, dar maghiarii au revenit şi au întors rezultatul în "sfertul" al treilea, 7-6. Am egalat din nou la 7 prin Ramiro Georgescu, iar apoi la 8 prin Dimitri Goanţă. Maghiarii nu au cedat însă, au trecut din nou la conducere după golul lui Bela Torok.

Buşilă (4 goluri) a fost omul meciului, dar Andrei nu a terminat partida în bazin văzînd cartonaşul roşu pentru trei eliminări. În partida tur, de la Oradea, Ungaria a trecut de România cu 12-9.

România are o singură victorie în Grupa C din Liga Mondială, 14-13 cu Rusia, în deplasare. Elevii lui Vlad Hagiu au mai pierdut însă 9-12 cu Ungaria, la Oradea, şi 5-11 cu Italia, în deplasare.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni