SPORTURI  »  AUTO  »  AUTO

Gyenes continuă să urce în clasament la Raliul Dakar

Emanuel Gyenes e în ascensiune

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 13 ianuarie 2012 13:07

Emanuel Gyenes (KTM) se comportă tot mai bine în Raliul Dakar, secţiunea motociclism. El a terminat pe locul 24 etapa a 11-a, desfăşurată între localităţile Arica (Chile) şi Arequipa (Peru), pe o distanţă de 705 kilometri. Întîrzierea faţă de cîştigător, Cyril Despres, a fost de 28 de minute şi 24 de secunde. Al doilea român prezent în cursă, Marcel Butuza, s-a situat pe a 43-a poziţie, cu o întîrziere de o oră, 11 minute şi 15 secunde.

Timpul bun l-a ajutat pe Gyenes să urce în clasamentul general pe locul 17. A fost a treia ascensiune consecutivă, antrerior fiind pe 20, apoi pe 19. Întîrzierea faţă de prima poziţie este de 4 ore, 54 de minute şi 34 de secunde. Butuza este pe 41, cu 11 ore, 24 de minute şi 33 de secunde întîrziere. Lider este francezul Cyril Despres (KTM), urmat de spaniolul Marc Coma (KTM) şi de portughezul Helder Rodrigues (Yamaha).

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni