SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANŢEI 2008

Ullrich: "Acum sînt numai surpize şi niciun favorit"

Articol de - Publicat miercuri, 02 iulie 2008 00:00

Într-un interviu acordat presei germane, fostul cîştigător de Tur al Franţei, Jan Ullrich, crede că Marea Buclă şi-a pierdut din anvergură prin neacceptarea unor rutieri puternici ca Alberto Contador

Jan Ullrich s-a retras din ciclism în 2007, după ce nu a făcut faţă acuzaţiilor de dopaj în cazul afacerii Puerto. Omul care a terminat de 7 ori pe podiumul Marii Bucle a simţit nevoia să comenteze competiţia ce va lua startul din Brest în această sîmbătă.

"Nu cred că Turul Franţei mai este cea mai importantă cursă de ciclism din lume, în condiţiile în care nu mai participă niciun mare favorit", a declarat Ullrich. Germanul de 34 de ani a comparat ediţia din acest an a Turului Franţei cu competiţia în care s-a impus în 1997: "Pe vremea mea erau cîţiva lideri detaşaţi la start. Acum sînt numai surprize".

Recent, Jan Ullrich este urmărit în cazul clinicii din Freiburg, după ce mai multe indicii îl implică în cazul laboratorului de transfuzii sangvine Humanplasma.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”