FOTO Încă o medalie pentru România la FOTE 2013 » Dorottya Buzas a cîştigat argintul la biatlon

Articol de - Publicat joi, 21 februarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 21 februarie 2013 19:30

Dorottya Buzas (17 ani) a reuşit încă o performanţă incredibilă pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2013.

Biatlonista din România a cîştigat medalia de argint la cursa de sprint 6 kilometri. Aceasta este cea de-a 3-a medalie pe care ţara noastră o obţine.

Primele două au fost aduse de către Emil Imre la short track, una de aur la 1.000 de metri şi una de argint la 500 de metri.

Românca Dorottya Buzas a mai fost aproape de medalie în prima zi, dar a ratat primele locuri la ultima trecere prin poligon, cînd n-a spart decît trei ţinte.

"Nu îmi vine să cred că am reuşit să intru într-o poziţie de medalie. Oamenii mi-au dat forţă. Mă bucur foarte mult că am avut parte de o aşa susţinere. La un moment dat nu îmi mai simţeam picioarele, dar am reuşit să termin cu bine", a spus Dorottya Buzas la tvr1.

Buzas a terminat cu timpul de 1 min 34 de secunde 1/10, fără a avea vreo penalizare în cele două sesiuni din poligon.

Locul 1 i-a revenit polonezei Kinga Mitoraj, care a terminat la mare distanţă de sportiva noastră, fiind conomentrată cu timpul de 19 minute şi 11 secunde, 7/10. Locul 3 a fost ocupat de Anastasia Merkusina din Ucraina, cu 19 minute 37 de secunde 3/10, care a avut o ratare.