SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MIAMI

VIDEO Surpriza sezonului în Formula 1 » L-a devansat pe Verstappen și a câștigat prima cursă din carieră: „Era timpul, nu?!”

Lando Norris (24 de ani), pilotul celor de la McLaren, a câștigat Marele Premiu de Formula 1 de la Miami. Este primul triumf din carieră în „Marele Circ”.

Articol de - Publicat luni, 06 mai 2024 10:40 / Actualizat luni, 06 mai 2024 11:52

Etapa cu numărul 6 din actualul sezon de Formula 1 a adus și prima mare surpriză. Lando Norris l-a devansat pe campionul en titre Max Verstappen și a câștigat prima cursă din carieră la acest nivel.

Lando Norris a câștigat Marele Premiu de Formula 1 de la Miami

Pilotul britanic al lui McLaren a fost purtat pe brațe la finalul întrecerii.

„Era timpul, nu-i aşa?! Ce cursă! Aşteptam de mult timp. În sfârşit am reuşit să o fac pentru echipa mea şi să le ofer un rezultat. A fost o cursă lungă, întregul weekend a fost bun, cu câteva mici sincope pe parcurs. Am ştiut vineri că avem ritmul necesar. Am avut strategia perfectă.

Ce să le spun celor din echipă? Am făcut multe greşeli de-a lungul timpului, dar astăzi a mers totul bine şi este pentru ei. Am rămas împreună şi cred în ei”, a declarat Norris, potrivit News.ro.

Podiumul a fost completat de Max Verstappen (Red Bull) și Charles Leclerc (Ferrari).

Clasamentul general al piloților în Formula 1:

Clasamentul general al constructorilor în Formula 1:

Istorie în Liga Campionilor la handbal feminin! Echipa fostului antrenor de la CSM București și Vâlcea s-a calificat pentru prima dată în Final Four
Liga Campionilor
Era să-i stea inima! Iga Swiatek s-a speriat groaznic la finalul turneului Madrid Open