SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CUPA MONDIALĂ

Sandra Izbaşa şi Ana Pogras, învingătoare în calificări la Gent! Mîine concurează în finale!

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 septembrie 2010 00:00

Revenită în concursurile internaţionale după un an de absenţă, gimnasta Sandra Izbaşa a cîştigat calificările la sol, iar Ana Porgras s-a clasat pe primul loc la bîrnă, la etapa de Cupă Mondială de la Gent.

Primele două locuri ale calificărilor în finală la sol au fost ocupate de Sandra Izbaşa, 13.900 puncte, şi Diana Chelaru, cu 13.800. Ana Porgras s-a calificat în finală la bîrnă de pe prima poziţie, fiind notată cu 14.825.

Cu un exerciţiu cu notă de plecare din 5.800, campioana olimpică a reuşit să primească pentru execuţie 8.400, fiind depunctată cu 0.300 din cauza unei ieşiri din covor. Pe poziţia secundă s-a aflat care, deşi a avut aceeaşi notă de plecare, a obţinut doar 8.000 pentru exerciţiul prezentat şi a acumulat 13.800 puncte.

La bîrnă, Ana Porgras a avut o evoluţie foarte bună, reuşind să le întreacă pe chinezoaicele Liufang Wu (14.700) şi pe Yilin Yang (14.100).

La sărituri, Diana Chelaru s-a calificat în finală de pe locul secund, cu un total de 14.000 puncte, la paralele Amelia Racea a obţinut locul trei în calificări (14.500), iar Ana Porgras locul patru (14.350). Tot în calificări la bîrnă, Amelia Racea a ocupat locul 15 (12.700).