SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Au căzut pe 4 » După cinci victorii consecutive, HCM Baia Mare a cedat la Budapesta: 18-21 cu FTC

Alexandra Do Nascimento își continuă seria meciurilor bune ăi a ajuns la 39 de goluri în actualul sezon

Articol de - Publicat duminica, 28 februarie 2016 00:00

După cinci victorii consecutive, HCM Baia Mare a cedat ieri la Budapesta și are toate șansele să dea peste campioana Europei în ”sferturi”.

HCM Baia Mare avea nevoie să nu piardă, ieri, în fața campioanei Ungariei, pentru a spera la locul 3 sau chiar 2 în grupă. Începutul dezastruos și prima repriză foarte slabă pentru românce au costat însă scump.

Maramureșencele nu au marcat decât de 7 ori în primele 30 de minute, primind în schimb goluri dublu. De la 9-6, HCM nu a mai marcat 12 minute, iar Ferencvaros a profitat din plin.

Revenire târzie și tardivă

În partea a doua, impulsionate de portarul Ionica Munteanu, dar și de Alexandra Do Nascimento, oaspetele au încercat imposibilul. S-au apropiat la trei lungimi distanță, dar mai mult nu s-a putut.

Cu diferența de trei goluri, 21-18, s-a terminat și meciul, unul care trimite Baia Mare pe locul 4 în grupă, indiferent de rezultatele de azi.

Dau peste Buducnost

HCM va avea o misiune imposibilă în "sferturi". Maramureșencele vor da, mai mult ca sigur, peste campioana Europei, Buducnost. Echipa Cristinei Neagu are nevoie de victorie în partida cu Midtjylland, azi, pe teren propriu.

Le-ar fi suficient și un egal, dacă Gyor nu câștigă la București. Buducnost e principala favorită la câștigarea trofeului și în acest sezon. Baia Mare va juca partida tur pe teren propriu, iar returul în deplasare.