SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - UNGARIA 29-21

Corespondență din Suedia » Portarul naționalei despre victoria la scor cu Ungaria: "Cum să nu-ți fie ușor cu o asemenea apărare?"

Articol de - Publicat duminica, 11 decembrie 2016 22:49

Paula Ungureanu a apărat foarte bine în repriza a doua când a fost introdusă în meciul câștigat de România în fața Ungariei, scor 29-21.

"Când ai în față o apărare ca aceasta din meciul cu Ungaria, nouă portarilor ne e mult mai ușor. Le felicit pe fete și sper să continuăm pe aceeași linie.

Trecem printr-o perioadă foarte bună, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Urmează partida cu Cehia, nu va fi ușoară. Doamne ajută să fim sănătoase și cu siguranță vom face totul pentru a câștiga!", a declarat Paula Ungureanu la finalul meciului.

33 de goluriare Cristina Neagu, ea fiind golgeterul CE până acum. Românca a primit azi pentru a doua oară titlul de MVP al meciului, după ce același lucru se întâmplase contra Croației

Timp pentru toate

Antrenorul Martin Ambros a dat posibilitatea tuturor jucătoarelor să intre aseară pe teren. La adăpostul scorului, ibericul le-a dat posibilitatea și rezervelor să capete experiență, să adune minute, odihnind astfel fetele care au jucat mai mult.

Iuganu (50 minute 50 secunde), Neagu (43:17), Dedu (42:37), Manea (42:09) au fost jucătoarele care au stat cel mai mult pe teren. La polul opus au fost tinerele Laslo (3:22), Chintoan (6:08), Florica (10:09).

"E important ca toată lumea să joace, ca toată lumea să intre în atmosfera turneului" antrenorul secund Costică Buceschi

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”