SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Duminică se trage cortina peste grupe » CSM București și Rapid fac calcule pentru „sferturile” Ligii Campionilor

Cristina Neagu și Orlane Kanor: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 februarie 2023 14:37 / Actualizat sambata, 11 februarie 2023 14:47

Rapid și CSM București joacă duminică ultimele meciuri din faza grupelor a Ligii Campionilor, acasă cu Lokomotiva Zagreb, respectiv în deplasarea de la Krim Ljubljana, cu gândul la etapa următoare.

• Krim Ljubljana - CSM București se joacă duminică, de la ora 15:00, meciul fiind liveTEXT pe GSP.ro și transmis la TV de Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.
  • Rapid București -  Lokomotiva Zagreb se joacă duminică, de la ora 17:00, meciul fiind liveTEXT pe GSP.ro și transmis la TV de Digi Sport, Prima Sport și Orange Sport.

Ambele echipe românești sunt calificate mai departe în competiție. CSM este deja în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, iar debutanta Rapid va evolua în play-off pentru a intra între primele 8 echipe ale Europei.

În ultima etapă din faza grupelor, CSM joacă mâine la Krim Ljubljana, iar Rapid o întâlnește în Sala Polivalentă pe Lokomotiva Zagreb.

Scandal-monstru în tenisul românesc! George Cosac, acuzații grave la adresa lui Răzvan Itu: „A cheltuit în interes personal din banii Federației. Mi-a zis că era îndrăgostit”
TENIS

CSM București face calcule pentru „sferturile” Ligii Campionilor

După cel mai solid sezon din istorie în Liga Campionilor, CSM București este lider în grupa sa, cu 22 de puncte, și se află în poziția în care-și poate alege un eventual adversar în „sferturi”.

Chiar dacă CSM este superfavorită cu o cotă de 1.26 la victorie, față de 5.20 cât are Krim, vicecampioana își face calcule pentru posibila oponentă din faza următoare.

Adrian Vasile: „Importanța fiecărui punct se menține până la ultimul meci din grupă”

Importanța fiecărui punct se menține până la ultimul meci din grupă. Avem puțin timp până la partidă și trebuie să fim foarte eficienți cu modul în care vom gestiona orele până la startul meciului. Prospețimea mentală și fizică joacă un rol important”, a declarat pentru Gazeta Sporturilor antrenorul Adrian Vasile.

Dacă în meciul de sâmbătă dintre Gyor și Esbjerg vor câștiga danezele, Gyor termină grupa pe locul 4 și poate fi adversarul din „sferturi” pentru locul 1 din grupa CSM-ului.

Adrian Vasile / Sursă foto: GSP

CSM București ar putea pierde la Krim pentru a evita întâlnirea cu Gyor

Mulți oameni din handbal spun că este foarte greu să treci de Gyor în dublă manșă și din acest motiv CSM ar putea pierde la Krim pentru a evita întâlnirea cu echipa lui Martin Ambros în sferturile de finală.

În varianta a doua, dacă Gyor nu pierde cu Esbjerg, termină pe locul 2 în grupă și CSM va juca la victorie cu Krim Ljubljana. Bucureștencele au un avantaj și față de Vipers, locul 2 în grupă, care evoluează azi la Brest.

La ora meciului său cu Krim, CSM va cunoaște rezultatul lui Vipers și va ști cum trebuie să joace pentru a rămâne lider sau a aluneca pe locul 2. Krim Ljubljana are nevoie de victorie pentru a se califica în play-off-ul pentru „sferturi”.

8. Banik130013322-5310

Ultima etapă: Brest-Vipers (11 februarie), Krim-CSM, Bietigheim-Banik, Odense-FTC (12 februarie)

Rapid face bani din „sold out”

Campioana Rapid este mare favorită în fața croatelor de la Lokomotiva Zagreb în ultima etapă din grupe. Echipa giuleșteană este și ea interesată de meciul dintre Gyor și Esbjerg, dar dintr-un alt punct de vedere. Rapidistele așteaptă victoria danezelor pentru ca ele să termine grupa pe 3, dacă vor învinge și pe Lokomotiva

Este posibil ca și Rapid să-și facă unele calcule pentru „sferturi” și s-o caute pe CSM, evitând-o, în schimb, pe Vipers. Va fi a patra partidă consecutivă în care Rapid joacă pe teren propriu cu casa închisă în Liga Campionilor.

Mă bucur și sunt mândru că suporterii sunt mereu alături de echipă. Aceasta este forța Rapidului, puntea de legătură indestructibilă creată între jucătoare și fani. Chiar dacă avem multe fete accidentate, vreau să terminăm grupa cu o victorie și apoi ne gândim la faza următoare”, a declarat pentru Gazeta Sporturilor președintele CS Rapid, Bogdan Vasiliu.