SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - GYOR 25-25 (4-1)

Articol de - Publicat duminica, 08 mai 2016 18:45

CSM București a câștigat Liga Campionilor în fața lui Gyor, chiar în Ungaria la Budapesta, după ce s-a impus la loviturile de departajare, scor 25-25 (4-1 după loviturile de 7 metri).

A fost un meci incredibil, fetele noastre au egalat în ultimele 10 secunde, atât în meci, cât și în prelungiri! Au urmat aruncările de la 7 metri, acolo unde portărița noastră Mayssa Pessoa a făcut minuni, apărând două lovituri ale unguroaicelor!

CSM București se alătură celorlalte două echipe românești care au triumfat în cea mai importantă competiție intercluburi: Știința București (1960-1961) și Rapid București (1963-1964). În sezonul 2009-2010 Oltchim Râmnicu Vâlcea a pierdut finala în fața lui Viborg, scor 52-60.

Cum s-a jucat

Gyor a preluat conducerea încă din startul meciului, iar din minutul 18 și-a dublat avantajul. La pauză însă, bucureștencele au intrat în avantaj, 13-12, după ce Gullden a marcat la ultima fază din 7 metri.

CSM a început partea secundă cu frâna trasă, însă de la jumătatea reprizei și-a dat drumul la joc și a revenit prin golurile lui Gullden și paradele senzaționale ale lui Grubisici. Finalul celor 60 de minute a fost de-a dreptul fabulos.

În minutul 59:39 Gyor a marcat din 7 metri prin Gorbicz și avea 22-21, dar time-out-ul antrenorului bucureștencelor Rasmussen a salvat situația și cu două secunde înainte de sfârșit CSM a marcat golul care a dus partida în prelungiri.

Prima repriză suplimentară a fost un fiasco pentru noi, nereușind să marcăm vreun gol. În schimb, unguroaicele au înscris de două ori. CSM a revenit fabulos în repriza a doua a prelungirilor. Jucătoarele noastre au egalat din nou în minutul 9:50 dintr-un 7 metri și au terminat la egalitate 25-25, ducând meciul la aruncări suplimentare de la 7 metri.

La loviturile de la 7 metri, CSM a jucat fără greșeală, iar Pessoa a apărat fantastic. Bucureștencele s-au impus în final cu 4-1.

Isabelle Gulden, coordonatorul de joc al bucureștencelor, a fost cea mai bună marcatoare a Ligii în acest sezon, reușind 108 goluri dintre care 15 în marea finală.

Lovituri de la 7 metri: (1-4)

min. 9:50: 7 metri pentru CSM! Gullden inscrie si duce meciul la aruncări de la 7 metri.
CSM a înscris și ea la debutul reprizei a doua de prelungiri
A început repriza secundă a prelungirilor! CSM are lovitura de start!

min. 5: Curea înscrie, dar golul e anulat pentru că se terminase repriza!
min. 4:
Bucureștencele pierd un atac
min. 2:
Aurelia Brădeanu e eliminată pentru două minute!
min. 1:
Carmen Martin se resimte după un contact cu o adversară
A început prima repriză de prelungiri!

min. 60: PAUZĂ! Avem prelungiri  (22-22)
min. 59:58: GOOOOOOOL CSM!
min. 59:39: Unguroaicele obțin 7 metri și marchează prin Gorbicz. Antrenorul bucureștencelor cere time-out!
Gullden ne duce la două goluri distanță dintr-o lovitură de la 7 metri
min. 31: A început repriza secundă! CSM are lovitura de start!

PAUZĂ!

min. 30: Oana Manea obține 7 metri! Gullden marchează și CSM preia pentru prima dată conducerea în fața lui Gyor.
min. 29:
Amorim e eliminată două minute și bucureștencele egalează prin Vărzaru
min. 24:
După multe minute în care jucătoarele noastre au fost conduse, a venit rândul să egalăm din nou
min. 18:
Broch o duce pentru prima dată pe Gyor în avantaj de două goluri în fața lui CSM
min. 16:
Carmen Martin obține o lovitură de la 7 metri și Gullden egalează din nou
min. 12:
Gullden aduce egalarea pentru CSM
min. 10:
Cele două formații merg umăr la umăr, până acum faza defensivă fiind mai importantă decât atacul
min. 6:
Bucureștencele au preluat conducerea
min. 4:
Imediat după deschiderea de scor a unguroaicelor, CSM a marcat și ea
min. 3:
După trei minute scorul rămâne în continuare 0-0, apărările celor două echipe blocând foarte bine
min. 1:
Bucureștencele au blocat foarte bine primul atac, însă la rândul lor au fost blocate.
A început meciul! Gyor are lovitura de start

Bucureștencele au reușit să ajungă în ultimul act al competiției după ce au trecut ieri de Vardar, scor 27-21. Jucătoarele noastre au reușit în premieră acest lucru.

De partea cealaltă, Gyor a trecut în semifinale de Buducnost, echipa la care evoluează și Cristina Neagu, scor 21-20.

Finala mică a fost câștigată de Vardar Skopje, care s-a impus cu scorul de 30-28 în fața lui Buducnost.