SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Gyor a revenit fantastic în „sferturile” Ligii Campionilor! Două mari favorite la Final Four

Articol de - Publicat sambata, 29 aprilie 2023 21:16 / Actualizat sambata, 29 aprilie 2023 22:43

Manșele tur ale primelor două sferturi de finală din Liga Campionilor la handbal feminin s-au disputat astăzi. Gyor s-a impus în deplasarea cu Odense, scor 29-27, iar Metz și-a asigurat în mare măsură prezența în Final Four, victorie 32-26 la Ferencvaros.

• Rapid și CSM București, reprezentantele României în faza sferturilor de finală, joacă duminică:
                    -->>> Rapid - Vipers, live AICI de la ora 15:00
                    -->>> Esbjerg - CSM București, live AICI de la ora 17:00
  • Final Four-ul Ligii Campionilor este programat pe 3 și 4 iunie, la Budapesta. Semifinalele urmează să fie trase la sorți după aflarea tuturor participantelor.

Gyor a arătat mai vulnerabilă ca niciodată în acest sezon al Ligii, iar prima repriză a înfruntării cu Odense, din Danemarca, confirmă acest lucru.

Simona Halep, susținută de antrenorul rivalei: „Am lipsit și eu 14 luni, știu cum e. Sper că va reveni curând”
WTA

Cu Abbingh de neoprit, 6 goluri, gazdele au marcat la foc automat și au intrat la cabine cu un avantaj de 5 goluri, scor 17-12.

Jocul lui Odense s-a prăbușit în partea secundă. Gyor, având-o protagonistă pe slovena Gros, autoare a 9 goluri, a revenit, s-a impus cu 29-27 și e mare favorită la calificarea în Final Four. Returul este programat sâmbătă viitoare, de la ora 19:00.

Metz, en-fanfare spre Budapesta

Drumul lui Metz spre Final Four-ul de la Budapesta a trecut tot prin Ungaria. Franțuzoaicele au controlat autoritar turul cu Ferencvaros, conduse o singură dată, cu 1-0. Horacek (8 goluri), Valentini (5), Almeida (5) și Maslova (5) au făcut spectacol și sunt deja cu gândul la semifinală.

Returul, o formalitate, se va juca duminică, 7 mai, de la ora 15:00.

VIDEO Istorie la Crucible » Luca Brecel a reușit cea mai mare revenire din istoria CM de snooker și s-a calificat în finala competiției

VIDEO O nouă senzație în circuitul WTA: s-a calificat în optimi la Madrid chiar în ziua în care a împlinit 16 ani