SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

În grupa Oltchimului, Dinamo Volgograd a învins Hypo Viena: 27-21

Articol de - Publicat sambata, 20 februarie 2010 00:00

Campioana Rusiei, Dinamo Volgograd, şi-a trecut în cont prima victorie în grupa a doua principală din Liga Campionilor.

Rusoaicele au învins cu 27-21 pe Hypo Viena, echipa lui Gunnar Prokop fiind ciuca bătăilor într-o grupă din care mai fac parte Oltchim şi Viborg.

Volgograd s-a desprins din start şi conducea la pauză cu 15-11. Kocetova, Levina, Hmirova, linia de 9 metri a lui Dinamo a fost imposibil de anihilat de austriece, care au mizat doar pe golgeterul Ligii Campionilor pînă în prezent, brazilianca Alexandra Do Nascimento marcînd 13 goluri.

La Volgograd, Kocetova 10 reuşite, Hmirova 6 şi Levina 4 au fost principalele marcatoare. Celălalt meci al grupei, Oltchim-Viborg are loc duminică, de la ora 19:00, la Rm. Vîlcea. Oltchim şi Viborg au 4 puncte în grupă, Dinamo Volgograd 2 şi Hypo 0.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”