SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Surpriză! Norvegia nu mai e mare favorită la câștigarea CM de handbal feminin + programul semifinalelor

Franța și Norvegia sunt cotate cu șanse egale la câștigarea Campionatului Mondial de handbal feminin. Semifinalele sunt programate vineri, liveTEXT pe GSP.ro. / FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 14 decembrie 2023 21:00 / Actualizat joi, 14 decembrie 2023 21:00

Danemarca - Norvegia este prima semifinală a Campionatului Mondială, programată vineri, de la ora 18:30. De la ora 22:00, în scenă intră Franța și Suedia.

Suedezele, șocate de ce au găsit odată cu mutarea în Danemarca, pentru fazele finale ale CM de handbal feminin
CM feminin

Ambele dispute sunt programate în sala din Herning, cea care a găzduit și meciurile României de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tot acolo se va juca și finala.

Franța și Norvegia, favoritele Campionatului Mondial de handbal feminin

Specialiștii văd o finală între Franța și Norvegia, iar șansele la cucerirea trofeului sunt perfect egale. Calculele au fost răsturnate de rezultatul meciului direct din faza grupelor principale.

Nordicele porneau mari favorite, dar elevele lui Olivier Krumbholz s-au apărat magistral și s-au impus, scor 24-23, cu un gol marcat de Estelle Nze Minko în ultimul minut.

Cotele la câștigarea Campionatului Mondial de handbal feminin:

• Franța - 2,50
  • Norvegia - 2,50
  • Danemarca - 4,50
  • Suedia - 9,50

Dacă va ridica trofeul, Norvegia se va detașa în fruntea ierarhiei all-time. Nordicele au 4 titluri mondiale, la fel ca Rusia. Franța a cucerit medaliile de aur în două rânduri, în 2017 și 2003.

Danemarca are un trofeu mondial, în timp ce Suedia nu a jucat niciodată o finală!

Programul semifinalelor Campionatului Mondial de handbal feminin:

• Danemarca - Norvegia » vineri, ora 18:30
  • Suedia - Franța » vineri, ora 22:00

Marea finală este programată pe 17 decembrie, de la ora 20:00.

VIDEO. Rezumatul meciului care a dus-o pe Suedia în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Știm semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin » Franța împotriva „armatei nordice”
CM feminin
Naționala care a eliminat România de la CM de handbal, demolată în sferturile de finală » Doar 6 goluri marcate în prima repriză