SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM-LADA TOGLIATTI 30-19 (13-9)

Oltchim Rm. Vilcea a zdrobit pe Lada Togliatti, 30-19!

Articol de - Publicat luni, 05 ianuarie 2009 00:00

Campioana României, Oltchim Rm. Vilcea, a făcut spectacol în faţa rusoaicelor de la Lada Togliatti, fiind aproape de calificarea în faza următoare a grupelor

Jucătoarele de la Oltchim nu prea au simţit Sărbătorile de iarnă. :( Cu gîndul la meciul cu Lada Togliatti, de aseară, vîlcencele s-au antrenat şi pe 31 decembrie, şi pe 1 ianuarie, iar în cea de-a doua zi a lui 2009, au trebuit să intre în cantonament. Eforturile s-au văzut aseară, în cel de-al patrulea meci din grupa C a Ligii Campionilor, contra campioanei Rusiei, Lada Togliatti.

Evoluînd cu mare ambiţie, jucătoarele Oltchimului au tranşat meciul din primele minute. Axul central al apărării, format din Fiera, Luca şi Szucs, a fost de netrecut, Luminiţa Dinu a apărat şi ea cîteva mingi grele venite cu predilecţie de la Davîdenko şi Muravieva şi diferenţa a început să capete contur. A fost 13-9 la pauză, în condiţiile în care Vîlcea nu le-a avut în teren pe Lecuşanu, Maier sau Beşe, piese de bază în angrenajul formaţiei. Adina Meiroşu a făcut însă un joc splendid, Oana Manea a fost imbatabilă pe semicerc, iar extremele Elisei, Puşcaşu şi Avădanii au fost responsabilele cu spectacolul. :D

Chiar şi antrenorul Rimanici, căruia îi era foarte frică înainte de meci, s-a liniştit în partea a doua, cînd Oltchimul înscria gol după gol în poarta Konstantinovei, cea mai bună jucătoare a Ladei. La final a fost 30-19 şi calificarea le surîde deja vîlcencelor, care mai au nevoie de două puncte din următoarele două meciuri, cu Larvik în deplasare şi Podravka pe teren propriu.

A jucat cu infiltraţii
Steluţa Luca, interul dreapta al Oltchimului, nu a făcut decît un singur antrenament în săptămîna premergătoare meciului cu Lada. Vîlceanca a avut mari dureri de spate şi a fost menajată, intrînd pe teren după ce a făcut infiltraţii. În minutul 41, la un atac al Oltchimului, Steluţa a rămas întinsă pe teren, resimţind dureri la spate. A reintrat însă în joc după cîteva minute şi a jucat apoi pînă la final. "M-am speriat mai mult, am simţit înţepături, dar pînă la urmă a fost bine. Acum trebuie să fac pauză pentru că vreau să joc la Larvik", a declarat Luca.

"Mai vrem patru puncte"
Adina Meiroşu Fiera, cea mai bună jucătoare de pe teren în meciul de aseară, era foarte fericită la finalul partidei. "Mă bucur mult pentru această victorie. Lipseau multe fete, ne era puţin teamă de Lada, dar acum toată lumea e bucuroasă. Am jucat cu multă ambiţie şi am cîştigat de o manieră categorică. Mai avem însă pînă să ne calificăm, eu personal mi-aş dori încă patru puncte. Asta înseamnă să cîştigăm şi ultimele două meciuri", a declarat Adina.

"Apărarea a făcut diferenţa. Jucătoarele au luptat admirabil în apărare. Asta e atitudinea pe care îmi doresc să o văd întotdeauna la jucătoarele mele"