SPORTURI  »  HANDBAL  »  RAPID - CSM BUCUREȘTI 26-28

foto CSM București a învins-o pe Rapid în Supercupa României, după un meci extrem de spectaculos

Articol de - Publicat marti, 23 august 2022 22:12 / Actualizat marti, 23 august 2022 22:21

CSM București a câștigat Supercupa României la handbal feminin, după 28-26 cu Rapid, campioana din Liga Florilor.

CSM București și Rapid au oferit un spectacol total, cu întoarceri de scor de ambele părți. „Tigroaicele” au început mai bine partida și au deschis scorul din primul minut, prin Cristina Neagu.

Rapid și CSM București au ignorat ordinul lui Novak » Cât sunt nevoite să plătească cele două echipe
RAPID - CSM BUCUREȘTI 26-28

Până la 3-3, cele două echipe au mers cap la cap, dar CSM s-a desprins în cele din urmă la două goluri. Rapid nu s-a lăsat, și ușor ușor a restabilit egalitatea, la 7-7. Echipa lui Adi Vasile a continuat însă să fie la conducere, dar nu s-a desprins niciodată la mai mult de două goluri. La 12-10 pentru CSM, Rapid a avut o revenirea fabuloasă. A marcat 5 goluri la rând și conducea cu 15-12 după 28 de minute. CSM a alergat după egalare, dar scorul pauzei a fost 16-13 pentru Rapid.

Repriza a doua a oferit o nouă revenire. De această dată, „tigoraicele” au fost cele care au jucat mai bine și au egalat.

+22 FOTO

CSM București chiar a trecut în avantaj, cu scorul de 20-19. A venit rândul Rapidului să alerge după egalare, fără succes. Echipa lui Adi Vasile s-a desprins din nou la două goluri, ca în prima repriză. De această dată, cu 11 minute înainte de final, CSM conducea cu 24-22. Omoregie a finalizat apoi o fază superbă și a dus-o pe CSM București la 3 goluri, 25-22.

Franțuzoaica a fost cea mai bună jucătoare a finalul de meci. Ea mai marcat două goluri condecutive, prin care a menținut diferența de 3 goluri în favoarea lui CSM.

În minutul 59, Kapitanovic, portarul Rapidului, și Aune, s-au lovesc într-un duel pentru mine și rămân întinse pe parchet. Jucătoarea de la Rapid a avut nevoie de îngrijiri medicale. Kapitanovici a fost scoasă de pe teren pe targă. În final Rapid a mai marcat un gol, dar nu a mai avut timp să revină și a pierdut cu 26-28.

FINAL. Rapid - CSM București 26-28

FINAL de meci. CSM București câștigă cu scorul de 28-26
Min. 59: Kapitanovic, portarul Rapidului, și Aune, se lovesc într-un duel pentru mine și rămân întinse pe parchet. Jucătoarea de la Rapid a avut nevoie de îngrijiri medicale. După aproximativ 7 minute, jucătoare de la Rapid a părăsit terenul pe targă.
Min. 56: Omoregie e de neoprit. Jucătoare de la CSM marchează al treilea gol la rând și duce scorul la 27-24
Min. 53: Omoregie marchează al doilea gol în succesiune și menține diferenața de 3 goluri
Min. 51: CSM se duce la 3 goluri avantaj, 25-22, prin golul lui Omoregie
Min. 47: „Tigroaicele” continuă să dețină controlul și se desprind la două goluri, 23-21
Min. 42: Aune o duce pe CSM în avantaj, 20-19, dar Rapid egalează imediat
Min. 35: CSM egalează la 18
Min. 33: Rapid marchează pentru 17-15, prin Lacraberre
A început repriza a doua

Pauză la Rapid - CSM București, scor 16-13
Min. 28: Rapid se duce la 15-12, dar Dembele marchează imediat pentru CSM București
Min. 26: Rapid se distanțează la două goluri. Buceschi, lob superb pentru 14-12
Min. 25: Rapid revine fantastic și egalează, prin Ostase
Min. 24: Niackhate duce scorul la 12-10 pentru CSM
Min. 22: Buceschi marchează de la 7 metri pentru Rapid. CSM conduce cu 10-9
Min. 15: Rapid egalează din nou, de această dată la 7
Min. 11: Cristina Neagu marcheză din nou de la 7 metri, pentru 6-4
Min. 10: Cele două echipe au mers cap la cap, dar CSM s-a desprins în premieră la două goluri, 5-3
Min. 2: Cristina Neagu deschide scorul de la 7 metri
Min. 1: A început partida

Citește mai multe știri din handbal:

Meci de retragere pentru Valentina Ardean-Elisei, la Bistrița

Noul supertransfer de la Rapid. O campioană mondială și olimpică în Giulești: „Vreau Liga Campionilor, poate reușesc aici”