SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM-GYOR 28-26 (16-14)

Se văd semifinalele!

Articol de - Publicat duminica, 22 februarie 2009 00:00

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea a învins aseară Gyorul şi şansele de a ajunge între primele patru echipe ale Europei cresc considerabil

Oltchim ştia că Gyor, campioana Ungariei, semifinalista ultimelor două ediţii în Liga Campionilor, vine la Vîlcea să cîştige, maghiarele fiind neînvinse pînă acum. După ce pierduse la Podgorica şi cîştigase cu Krim pe teren propriu, singura variantă pentru Huţupan şi compania era izbînda în faţa marilor rivale.

Vîlcencele au început tare şi au pus ordine pe teren, distanţîndu-se la 8-5 după 14 minute. Gyor nu a cedat însă. Palinger a arătat că e unul dintre cei mai buni goalkeeperi din lume şi a închis poarta, oaspetele egalînd la 9! Echilibrul s-a menţinut pe tabelă, dar Oltchim a fost mai mereu cu un pas-doi înainte, la pauză intrînd în avantaj: 16-14. :)

În partea a doua, jocul elevelor lui Radu Voina s-a îmbunătăţit, ucraineanca Pidpalova a încîntat tribunele cu torpilele sale, Oana Manea a fost de neoprit pe semicerc, iar în apărare, Elisei, Meiroşu, Luca au creat un zid de netrecut. Oltchim s-a desprins, 20-16 (minutul 37), moment în care au intervenit arbitrii sîrbi Nikolici-Stojkovici. :OCîteva decizii aiurea au inflamat spiritele, de la 25-22 pentru gazde, Gyorul trecînd în doar patru minute în avantaj: 26-25! Radu Voina a cerut însă time-out şi vîlcencele au strîns rîndurile. Luminiţa Huţupan a apărat senzaţional, iar Meiroşu, Manea şi Lecuşanu au adus cele mai preţioase două puncte din Ligă, care le apropie pe vîlcence de semifinale.

Peste o săptămînă, Oltchim va întîlni în deplasare pe Krim Ljubljana, un succes al vîlcencelor punînd capăt definitiv emoţiilor.

"Nu mai puteam sta în picioare!"
"Am crezut tot timpul în victorie. Nu ne-am speriat de ele, am luptat pînă la ultima picătură de energie şi succesul a fost dulce la final", a declarat Oana Manea, pivotul Oltchimului. La finalul partidei, jucătoarea vîlceană era la capătul puterilor. "Mi-e rău, îmi vine să vomit, nu mai pot să stau în picioare. Atîta efort nu am făcut parcă în nici un meci", a spus Oana. "Bine că am bătut, era capital să cîştigăm, altfel totul s-ar fi năruit", a încheiat pivotul Oltchimului.

Oltchim    28 (16)
Lecuşanu 7, Manea 5, Elisei 4, Pidpalova 4, Maier 3, Meiroşu 3, Luca 2.
Antrenor: Radu Voina

Gyor    26 (14)
Gorbicz 10, Verten 5, Tomori 3, Mravikova 3, Spiridon 2, Kovacsics 1, Herr 1, Rotiş-Nagy 1.
Antrenor: Caba Konkoly

"Am alergat tot timpul după egalare şi cînd am obţinut-o, nu am ştiut cum să o păstrăm. În mod normal, Gyor şi Oltchim merg mai departe din această grupă"
Caba Konkoly, antrenor Gyor

"Un meci greu de trăit. Era păcat să pierdem după ce am condus 56 de minute. A fost un ritm infernal. Am cerut time-out ca să le liniştesc pe final, nu ai ce să le spui în astfel de momente"
Radu Voina, antrenor Oltchim

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”