SPORTURI  »  JO 2012  »  JOCURILE PARALIMPICE

FOTO Eduard Novak îşi laudă adversarul în faţa căruia a pierdut aurul la Paralimpiadă: "El a fost mai bun!"

Carol Novak şi cehul Jiri Jezek, medaliat cu aur, s-au felicitat reciproc după cursă +10   FOTO
Carol Novak şi cehul Jiri Jezek, medaliat cu aur, s-au felicitat reciproc după cursă

Articol de , - Publicat joi, 06 septembrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 05 septembrie 2012 21:15

Novak a spus că adversarul său, Jiri Jezek, a concurat mult mai bine ca el şi de aceea a luat aurul.

S-a mai liniştit. Adrenalina din concurs s-a micşorat, acum e conştient de rezultatul pe care l-a obţinut. E o medalie de aceeaşi culoare ca la Beijing în această probă, dar acum e şi campion paralimpic pe velodrom, titlu cucerit sîmbăta trecută. Cu ofiţerul de la antidoping în spatele său, Novak a împărtăşit impresiile sale din cursă.

- Eduard, cum a fost?
- Greu. Mi-a luat opt secunde încă din primul tur. Eu am mers foarte bine, dar nu am reuşit să recuperez foarte mult

- La cîteva secunde după cursă erai supărat...
- Eram încă sub impresia cursei. Acum sînt foarte fericit. Am două medalii la Jocurile Paralimpice. Un aur şi un argint, e un rezultat excepţional! Sper să fie şi ceilalţi fericiţi. România nu a mai avut pînă acum un astfel de rezultat. Pentru acest rezultat a trebuit să-mi fac echipă, să-mi iau antrenor. Ştiam de cînd eram patinator de viteză că nimeni nu te ajută prea mult.

- Antrenorul tău a spus că ai făcut o cursă perfectă...
- Mi-a spus şi mie că am avut un timp foarte bun. E atipic acest circuit, cu multe căţărări, un parcurs care te oboseşte.

- E cel mai greu traseu pe care ai concurat?
- Cu siguranţă. N-ai nici un moment în care să poţi să revii.

- Ai avut un plan să mergi mai tare la început?
- Ăsta e ritmul meu. Am mers cît am putut, am avut viteză bună, dar azi el a fost mai bun.

- Ai auzit încurajările?
- Nu, deloc. Concentrarea e prea mare, în plus bate şi vîntul şi nu se aude.

- Cum o să te recuperezi pentru cursa următoare, care e chiar joi?
- După doping o să încerc să mă liniştesc şi vom vedea ce va fi.

3 medalii are România la Jocurile Paralimpice, toate aduse de Eduard Carol Novak: un argint la Beijing şi un aur şi un argint la Londra

Citește și:
Șarmanta prezentatoare TV a fost cucerită de stilul lui Cristi Chivu: „Mi-a plăcut ce a încercat el să transmită”
Campionate
Șarmanta prezentatoare TV a fost cucerită de stilul lui Cristi Chivu: „Mi-a plăcut ce a încercat el să transmită”
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League!”
Superliga
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League!”
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Stiri extrasport
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Handbal
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
FOTO Model legendar revine după 36 de ani ca mașină electrică și cu preț mai mic
Profit.ro
FOTO Model legendar revine după 36 de ani ca mașină electrică și cu preț mai mic
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini


Comentarii (1)
yoz7777
yoz7777  •  06 Septembrie 2012, 09:23

Bravo Edi! Azi te asteptam cu urmatoarea medalie! Daca n-o sa fie, oricum esti cel mai tare. Stiu ca spre deosebire de altii, tu o sa tragi si n-o sa te gandesti ca ai deja doua medalii!!! Iti tin pumnii!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează