SPORTURI  »  RUGBY  »  ROMÂNIA-RUSIA 29-14

Ruleta rusească » România a mai bifat o victorie în CEN CUP, 29-14 cu Rusia

Dascălu marchează primul eseu al meciului, cu toată opoziţia ruşilor // Foto: Agerpres

Articol de - Publicat duminica, 10 februarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 09 februarie 2013 20:36

România a obţinut a doua victorie în CEN Cup. Ruşii au condus pînă în minutul 60, dar pe final nu au mai avut "gloanţe".

"Stejarii" şi-au trecut în cont, ieri, a doua victorie consecutivă în actuala ediţie a Cupei Europene a Naţiunilor. După 19-13 la Lisabona, contra Portugaliei, săptămîna trecută, ieri "tricolorii" au învins Rusia cu 29-14.

Diferenţa mare de scor nu arată însă pe deplin chinul românilor din teren. Rusia a condus pînă în minutul 60. În prima repriză, oaspeţii au marcat primul eseu prin Gherasimov şi au intrat la cabine în avantaj cu 11-6. Românii au contat doar pe loviturile de pedeapsă ale lui Vlaicu.

"Stejarii" au jucat un alt rugby după pauză. Rusia s-a distanţat la 14-9, dar imediat a venit eseul lui Dascălu şi transformarea aceluiaşi Florin Vlaicu. La 16-14 pentru România, Rusia a trebuit să rişte. Nu s-a mai apărat ermetic, căutînd doar greşelile adversarilor. Ex-sovieticii au fost cei care au greşit, Vlaicu a interceptat o pasă aiurea şi s-a oprit cu balonul între buturile ruşilor.

S-a terminat 29-14, iar România pare că a găsit drumul cel bun spre calificarea la Cupa Mondală. Tot ieri, Georgia-Portugalia 25-12 şi Belgia-Spania 21-21.