SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Halep a fost eliminată în optimile US Open de Pennetta

Simona Halep, foto: reuters

Articol de - Publicat luni, 02 septembrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 03 septembrie 2013 00:24

Simona Halep s-a oprit în optimi la US Open, fiind învinsă de Flavia Pennetta, 2-6, 6-7(3).

SETUL 1, Pennetta cîştigă cu 6-2. Cele două jucătoare şi-au cîştigat rapid serviciul. Simona a avut probleme să egaleze la 2, iar italianca a reuşit primul break al meciului, după care şi-a apărat serviciul. Halep a dus scorul la 4-2, însă Pennetta şi-a adjudecat rapid gameul pe propriul serviciu şi a mai dat o lovitură pe serviciul Simonei pentru a închide setul la 6-2, în 27 de minute.

SETUL 2.
Cele două jucătoare şi-au apărat serviciul în debutul celei de-a doua părţi a meciului. Românca a avut două mingi de break în cel de-al treilea game, dar Pennetta a reuşit să iasă din situaţia delicată, scor 2-1. Halep a egalat, însă nu a fructificat din nou o minge de break pe serviciul italiencei. Pennetta a devenit mai agresivă şi a rupt echilibrul la 3-2. Imediat, însă, Simona a strîns din dinţi şi a revenit în meci, 4-4! Seria a fost continuată cu un nou break, de 5-4 şi Simona s-a pregătit să servească pentru set, printre picăturile de ploaie! La 40-30, ploaia s-a înteţit şi meciul a fost suspendat. A fost reluat după 4 ore, dar jucătoarea noastră nu a putut fructifica mingea de set, însă şi-a recuperat imediat breakul. Simona a revenit în avantaj, însă nici a doua oară nu a putut duce meciul în decisiv. Deşi a început cu un mini-break în prelungirile setului doi, Halep a fost învinsă cu 7-3.

SETUL 2.

42-15 este raportul dintre victoriile şi înfrîngerile pe care le-a adunat Simona Halep în 2013

19 este locul pe care îl ocupa Simona Halep înainte de startul US Open, cea mai bună clasare a carierei

165.000 de dolari şi 280 de puncte WTA va primi Halep pentru atingerea optimilor de finală

2009 este anul în care Sorana Cîrstea atingea sferturile de finală la Roland Garros, de atunci nici o altă jucătoare din România nu a mai ajuns atît de departe într-un turneu de Mare Şlem

Meciurile Simonei Halep la US Open
Turul 1: Heather Watson 4-6, 6-4, 6-2
Turul 2: Donna Vekici 6-2, 6-1
Turul 3: Maria Kirilenko 6-1, 6-0
Optimi: Flavia Pennetta 2-6, 6-7(3)

---

Românca a intrat în atenţia ziarelor din străinătate, ea fiind solicitată pentru prima oară pentru o conferinţă de presă, după victoria cu Maria Kirilenko din turul trei. Halep se va înfrunta azi cu Flavia Pennetta, o jucătoare pe care n-a învins-o pînă acum.

Simona Halep adunase în 2013 de toate înainte de US Open. Trofee, emoţii, oboseală, mici accidentări, salturi în clasament, înfrîngeri dureroase, experienţă, discursuri de cîştigătoare, plăcerea de a juca. Ca anul să-i fie perfect îi lipsea un drum mai lung în turneele de Mare Şlem.

La Australian Open şi Roland Garros a pierdut în primul tur, la Wimbledon în turul al doilea, dar a venit US Open-ul. Simona s-a calificat sîmbătă în optimile de finală, realizînd cea mai bună performanţă a sa în turneele de Mare Şlem.

În turul al treilea a învins-o într-un mod exuberant pe Maria Kirilenko, a 14-a favorită şi a 17-a jucătoare în lume cu 6-1, 6-0 în 51 de minute. Trofeele şi victoriile sale au atras atenţia tuturor, de aceea Simona a fost solicitată de jurnaliştii prezenţi la US Open la conferinţa de presă. Cuvintele sale au apărut apoi în New York Daily News, Newsday şi la prestigioasele agenţii de presă Reuters şi France Press.

"Cel mai bun meci"
Seria impresionantă de 34 de victorii din ultimele 39 de partide a stîrnit curiozitatea. Simona a fost deschisă, calmă şi a a vorbit cu plăcere despre realizările sale.

"E o perioadă incredibilă pentru mine. Am jucat foarte bine şi totul se datorează faptului că sînt mai agresivă, dar, în acelaşi timp, şi mai relaxată pe teren. Lupt pentru fiecare punct şi încerc să mă simt cît mai bine în timp ce fac asta. De fiecare dată vreau să-mi fac jocul meu", a spus Simona.

Despre meciul din turul al treilea a repetat ce a spus şi pe teren: "A fost cel mai bun meci al meu de cînd joc tenis. Am evoluat incredibil, fără greşeală". A precizat şi faptul că nivelul de încredere pe care îl are în jocul său este foarte ridicat. "Rezultatele îmi dau din ce în ce mai multă încredere şi cred că pot avansa şi mai mult, dar meciul din optimi va fi foarte greu".

Bilanţ negativ
Românca o întîlneşte azi pe Flavia Pennetta, fost număr 10 mondial, care se află pe acum pe locul 83 în lume. Înainte de US Open italianca avea un raport negativ al victoriilor şi înfrîngerilor 16-17. La 31 de ani ea încearcă să revină în elită, după ce la finalul lui 2012 a suferit o intervenţie chirurgicală la încheietura mîinii drepte.

US Open-ul este turneul preferat al jucătoarei din Italia, atingînd de trei ori sferturile de finală, cele mai bune rezultate ale sale în turneele de Mare Şlem.

Flavia şi Simona s-au întîlnit de două ori pînă acum şi de fiecare dată Penetta s-a impus. Ambele întîlniri au avut loc pe zgură. Prima în 2010, la Marbella, şi a doua la Bastad, anul acesta, cînd Halep a fost nevoită să se retragă la 1-1 la seturi şi 2-0 pentru Pennetta din cauza unor dureri la spate. "Va fi un meci greu, e o provocare pentru mine şi sper să joc cît mai bine. La altceva nu mă gîndesc, doar la meciul care urmează", a spus Simona.

"Am jucat foarte bine la New Haven, cea mai bună săptămînă din viaţa mea. Cînd am ajuns la New York am vrut să păstrez acea energie" (Simona Halep)

"Meciul din primul tur a fost foarte dificil pentru că mă conducea cu un set şi 4-3, dar am reuşit să revin. Acea partidă a fost foarte importantă pentru mine" (Simona Halep)

"Noi, jucătoarele din România, sîntem nişte luptătoare şi ne place să muncim din greu în fiecare zi. Avem puterea să cîştigăm multe meciuri" (Simona Halep)

"Nu vorbesc foarte des cu Năstase sau Ţiriac, dar îmi place de ei. Îi apreciez pentru că aduceau ceva special pe terenul de tenis. Eu doar mă concentrez pe ce am eu de făcut. Să fiu din ce în ce mai bună" (Simona Halep)

"Mă bucur că în acest moment nu mai am nici o problemă medicală. E un turneu mare şi special. Mă simt foarte bine şi vreau să continuu să cîştig" (Simona Halep)

"Îmi place New York-ul pentru că e un oraş plin de oameni. Îmi place Fifth Avenue, merg aproape în fiecare zi la cumpărături acolo" (Simona Halep)