Alexandra Dulgheru a fost învinsă de Lucie Safarova la Madrid

dulgheru
dulgheru

Articol de GSP - Publicat joi, 13 mai 2010 00:00

Alexandra Dulgheru a părăsit joi noaptea turneul de la Madrid în turul al treilea, după ce a fost învinsă de Lucie Safarova din Cehia cu 6-7 (4), 6-1, 7-6 (6).

Partida dintre cele două a început la ora 23:00, ora locală din cauza întîlnirii masculine dintre David Ferrer şi Marcos Baghdatis care s-a prelungit. Cînd cele două au intrat pe teren, în tribune de-abia se mai zăreau cîţiva spectatori. Alexandra a debutat curajos, şi-a ţinut serviciul pînă la 3-2, dar a revenit imediat în set. Un set ce avea să se decidă la tie-break. Românca, numărul 38 în această săptămîna, s-a impus cu 7-4.

Un pic eliberată de presiune şi cu avantajul unui set, Dulgheru a cedat iniţiativa în felia următoare a meciului. Safarova a cîştigat setul al doilea cu 6-1.

"Piti" s-a concentrat mai bine în următorul set, reuşind break-ul chiar la debut. Ce a urmat a fost un adevărat montagne-russe al scorului, al emoţiilor al reuşitelor, dar şi al greşelillor. Prin evoluţia sa, Alexandra a dat impresia că o să poată ţine avantajul break-ului de la debut. Cînd s-a aflat în faţa posibilităţii de a cîştiga partida, la 5-4, cu serviciu, românca n-a înhăţat-o şi a lăsat-o să-i scape. Chiar şi aşa, ea şi-a mai procurat încă o şansă, cîştigînd in nou pe serviciul aversarei. De data aceasta sferturile de finală i-au mîngaiat rama rachetei. La 6-5, Dulgheru a avut o minge de meci pe care a ratat-o. S-a ajuns in nou în tie-break. Din nou balanţa a fost înclinată spre partea de teren a jucătoarei din România. Nervii n-au ţinut-o pe Alexandra care, chiar dacă a salvat  două mingi de meci a pierdut tie-break-ul cu 6-8. Partida dintre cele două s-a încheiat după 2 ore şi patruzeci de minute.

Din nou Alexandra se opreşte în optimi de finală, la fel ca la Roma. Şi din nou la acest turneu a învins o jucătoare din Top 10: pe Elena Dementieva (6), la fel cum făcuse la Roma cu Dinara Safina (3). Pentru performanţa sa, Dulgheru ca încasa 140 de puncte WTA şi 27.500 de euro.

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”