SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE-ȚIRIAC TROPHY

Campion la a doua încercare » Guillermo García-López l-a învins pe Jiri Vesely și a cîștigat BRD Trophy 2015

Articol de , - Publicat luni, 27 aprilie 2015 00:00

Guillermo García-López, 31 de ani, a cucerit ieri titlul la BRD Năstase-Ţiriac Trophy, după ce în 2013 disputase finala şi o pierduse în faţa cehului Lukas Rosol.

Şi de această dată ibericul a avut un adversar din Republica Cehă, pe tînărul Jiri Vesely, 21 de ani, pe care nu îl mai întîlnise însă pînă ieri într-un meci oficial. Spaniolul s-a impus la capătul a două ore şi 14 minute, 7-6 (5), 7-6 (11), la a şasea minge de meci pe care a avut-o.

Guillermo Garcia-Lopez, proaspăt campion la BRD Trophy: "Cînd faci lucrurile cum trebuie, vine şi recompensa"

Numărul 45 mondial la începutul săptămînii, el va urca de azi 14 poziţii, ajungînd pe 31. "A fost complicat pentru mine să închid partida, simţeam nervozitate, emoţii, dar după aceea am fost atît de fericit! E un turneu frumos, îmi place să vin aici, chiar am ales Bucureştiul în locul Barcelonei. Totul e pe gustul meu, terenurile, oamenii. Am avut o iubită româncă, acum am cucerit titlul, sînt legat de România!", a explicat García-López.

Spaniolul a condus cu 4-1 în primul act, dar s-a văzut egalat la 4 de un adversar care devenise extrem de agresiv, lovind mingea cu sete din interiorul terenului. Mai mult, Vesely a servit pentru set la 6-5, însă emoţiile l-au copleşit şi a greşit în momentele importante.

Experienţa superioară a lui Guillermo s-a văzut şi în tie-break, acolo unde cehul a avut mereu avantajul, dar pe final a cedat şi a greşit din nou.  Partea a doua a curs asemănător ca joc, ambii servind consistent, dar a sosit al doilea tie-break.

Un test dur al nervilor, pe parcursul căruia Vesely a avut două mingi de set, dar García-López a convertit a şasea şansă de meci! Este al doilea titlu al său din acest an, după Zagreb, şi al 5-lea în total.

Citește și:
Lovitură » Claudiu Niculescu semnează și va antrena în Superliga după 8 ani!
Superliga
Lovitură » Claudiu Niculescu semnează și va antrena în Superliga după 8 ani!
Pleacă de la FCSB! Ultimele decizii ale lui Gigi Becali l-au convins să își caute o altă echipă » Sunt negocieri tot în Superliga
Superliga
Pleacă de la FCSB! Ultimele decizii ale lui Gigi Becali l-au convins să își caute o altă echipă » Sunt negocieri tot în Superliga
Ianis Hagi, „dublă” în Cupa Turciei! Alanyaspor a urcat pe primul loc
Campionate
Ianis Hagi, „dublă” în Cupa Turciei! Alanyaspor a urcat pe primul loc
Hermannstadt a luat decizia în cazul lui Dorinel Munteanu, după eșecul brutal cu Rapid
Superliga
Hermannstadt a luat decizia în cazul lui Dorinel Munteanu, după eșecul brutal cu Rapid
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează