SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

Copil s-a luptat de la egal la egal cu Berdych, dar a pierdut după un meci foarte strâns

Articol de GSP - Publicat marti, 14 februarie 2017 09:20

Marius Copil (130 ATP) a fost învins în primul tur al turneului de la Rotterdam de Tomas Berdych (13 ATP).

Cehul s-a impus la capătul unui meci strâns, care a durat o oră și treizeci și șase de minute, scor 7-6, 6-4.

Cei doi au mers cap la cap în primul set, dar experiența lui Berdych a făcut diferența în tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-3.

Setul doi a mers aproape pe aceleași coordonate, însă jucătorul român și-a pierdut serviciul într-un moment critic al meciului, la 4-5, Berdych câștigând astfel partida.

Pentru prezența în primul tur al turneului de la Rotterdam, Copil și-a asigurat un cec de 12.770 euro, dar niciun punct ATP.