SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

"Coșmarul" lui Halep s-a calificat dramatic în sferturi la Wimbledon » 8 mingi de meci salvate de adversară!

Articol de GSP - Publicat luni, 10 iulie 2017 16:51

Jelena Ostapenko (20 de ani, locul 13 WTA) s-a calificat în sferurile de finală de la Wimbledon după victoria în fața Elinei Svitolina (22 de ani, locul 5 WTA), scor 6-3; 7-6.

Primul set a fost unul fără istoric. Campioana de la Roland Garros, Ostapenko, a făcut rapid breakul și a închis setul în doar 38 de minute.

Scenariul părea să se repete și în setul secund. Conducând cu 5-3, letona a ratat 8 mingi de meci înainte de a se impune dramatic în tie-break, scor 8-6.

Ostapenko o va înfrunta în turul următor pe Venus Williams (37 de ani și 10 WTA). Simona Halep se poate răzbuna pentru înfrângerea din finala de la Paris în semifinalele turneului, letona fiind pe aceeași jumătate de tablou cu românca.