SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BUDAPESTA

Dulgheru, eliminată în semifinalele de la Budapesta după un meci-maraton!

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 iulie 2010 00:00

Alexandra Dulgheru a ratat calificarea în ultimul act al turneului de la Budapesta, turneu dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari.

Românca, favorită numărul doi, a fost învinsă de reprezentanta gazdelor, Agnes Szavay, după o partidă-maraton care a durat două ore şi patruzeci şi cinci de minute, cu 1-6, 7-5, 5-7! Chiar dacă a revenit după ce a pierdut set, 1-6, şi a egalat scorul la seturi, Alexandra Dulgheru a cedat la 5-5 în actul decisiv, iar unguroaica s-a impus cu 7-5 şi s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în finala de la Budapesta.

Semifinala din capitala Ungariei reprezintă cea de-a patra performanţă de acest tip, reuşită în sezonul actual, după cele de la Varşovia, Barcelona şi s'Hertogenbosch!

Urmăreşte desfăşurarea scorului pe gsp.ro!

MECI SET I  SET II SET III
Alexandra Dulgheru (2) 1  7  5
Agnes Szavay (7) 6  5  7

CRONICĂ

Agnes Szavay a dominat cu autoritate primul set pe care şi l-a adjuecat cu 6-1, după ce a reuşit să cîştige două game-uri pe serviciul Alexandrei Dulgheru. Cu un procentaj scăzut la primul serviciu, 65% faţă de 84% al adversarei şi pe fondul mai multor greşeli neforţate făcute de româncă, reprezentanta gazdelor nu a avut nevoie decît de aproximativ 25 de minute pentru a prelua conducerea.

În setul secund, Alexandra Dulgheru a întors situaţia în favoarea sa şi a egalat situaţia, după ce s-a impus cu 7-5. Actul a început sub dominaţia româncei care a reuşit un break şi a condus cu 4-1. A urmat o revenire a unguroaicei care s-a desprins la 6-5 şi a servit pentru meci, însă favorita doi nu a cedat şi şi-a adjudecat următoarele trei game-uri, dintre care două pe serviciul adversarei.

Primele patru game-uri ale actului secund au fost cîştigate pe serviciul adversarei, 2-2. Echilibrul s-a menţinut pînă la 5-5, cînd Agnes Szavay a atacat decisiv şi, datorită încă unui break, a reuşit să preia conducerea şi să se impună cu 7-5.

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”