SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Dulgheru merge mai departe singură

Alexandra Dulgheru, Dulgheru, România, tenis

Articol de - Publicat miercuri, 01 septembrie 2010 00:00

Alexandra Dulgheru s-a calificat ieri în turul al doilea al turneului US Open, după ce a trecut de Julie Coin

"Piti" este unica româncă din runda a doua al doilea de la New York

Drumul Alexandrei din acest an este unul fără prea multe văi. A ajuns în Top 30 şi de la Roland Garros încoace nu a pierdut în primul tur al turneelor de Mare Şlem. Ieri, ea s-a calificat în runda a doua a competiţiei de la New York, după ce a învins-o într-o oră şi nouăsprezece minute pe Julie Coin din Franţa cu 6-3, 6-1. Cu un prim serviciu mult mai bun şi cu lovituri înşelătoare, Alexandra a reuşit să o depăşească pe Coin.

Mult mai bine clasată decît franţuzoaica, Dulgheru şi-a respectat statutul de favorită 25. A fost a doua victorie a româncei în faţa lui Coin, după cea de la s'Hertogenbosch, tot din acest an. Accederea în turul al doilea este o premieră pentru "Piti", ea mai participînd doar anul trecut la US Open, unde a fost învinsă clar de Victoria Azarenka cu 6-1, 6-1.

Mai departe Alexandra Dulgheru o va întîlni pe Sofia Arvidsson din Suedia, jucătoare ce a eliminat-o în turul precedent pe Sorana Cîrstea. Nordica nu a mai înfruntat-o niciodată pe Dulgheru. Arvidsson, 26 de ani, ocupă locul 55 în clasamentul WTA şi are un singur turneu cîştigat în carieră

Sorana, de nerecunoscut
Sorana Cîrstea a fost eliminată ieri încă din primul tur al US Open-ului. Românca a fost învinsă categoric de Sofia Ardvisson cu 6-1, 6-2. După ce a picat serios în clasament în acest an, Cîrstea continuă seria eliminărilor încă din prima rundă la turneele de Mare Şlem, serie începută la Roland Garros. Dacă în 2009 Sorana atingea turul trei la New York, acum a părăsit devreme turneul.

Halep cea curajoasă
Simona Halep (foto) a chinuit-o ieri serios pe Jelena Jankovici în primul tur al US Open-ului. Simona, aflată pentru prima oară pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem, a pierdut cu 4-6, 6-4, 5-7 în faţa favoritei patru a turneului după aproape două ore de joc. După ce la Roland Garros i-a dat o replică sănătoasă Samanthei Stosur, românca s-a aflat în postura de a servi chiar pentru meci, dar n-a reuşit să-şi procure nici o şansă de a încheia partida. În schimb, a cedat meciul chiar în game-ul 13.

I-a luat un set
Monica Niculescu  i-a luat luni noapte un set Victoriei Azarenka, dar a trebuit să părăsească terenul învinsă. Românca a ajuns pe tabloul principal al US Open-ului, după ce a cîştigat trei meciuri în calificări. Ghinionul a dat peste Monica atunci cînd a dat în primul tur peste Victoria Azarenka, favorită 10. Jucătoarea din Belarus a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Niculescu, 6-0, 5-7, 6-1. Edina Gallovits a fost învinsă luni noaptea  de Marion Bartoli din Franţa, cap de serie numărul 13, cu 6-3, 6-2. Românca nu i-a creat foarte multe probleme favoritei 13.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”