Comentarii (21)
10204444699616941
Ion Ionescu  •  09 Septembrie 2016, 10:06
Postat de merace pe 09 Septembrie 2016, 00:58

Simona e in Top 5 mondial de peste 3 ani, continuu. In meciurile cu Serena, are un scor de 1-7 la meciuri (12,5%), dar la seturi scorul este doar de 6-14 (30%). Cate jucatoare de 24 de ani se pot lauda azi ca au luat 6 seturi de la Serena in 8 meciuri? In 4 din cele 7 infrangeri, Simona a pierdut in 3 seturi. Si cand a batut-o pe Serena, a fost in 2 seturi, nu in 3...

Desi sunt fan Simona, trebuie sa te corectez: Simo e in top 10 (nu 5), constant, din ianuarie 2014.

merace
merace  •  09 Septembrie 2016, 02:37

joaca Serena cu Pliskova in semifinala de la US Open. Pliskova are un break avans, 3-2 si serveste.

merace
merace  •  09 Septembrie 2016, 01:05
Postat de andrei.33 pe 08 Septembrie 2016, 15:49

Singurul aspect epic si dramatic al meciului a fost ca s-a jucat in trei sferturi si in circuitul WTA, unde norma este doua seturi fara istoric, orice sparge acest tipar devine "epic". Altfel Simona a jucat foarte bine insa nu mi s-a parut ca se pune problema castigatorului. Serena, in stilul caracteristic a scazut dupa ce a luat lejer primul set apoi a fortat in al treilea cand eraa nevoie. Un meci in care doua din trei seturi se termina 6-2- si 6-3 nu poate fi niciodata cu adevarat dramatic. Daca folosesti epitete de genul asta la meciul de aseara mi-e teama ca rascolesti dex-ul pentru superlative la meciuri in care se decid toate seturile la tie-break sau ai parte de reveniri incredibile.

Meciul a fost epic fiindca se intampla foarte rar in ultima vreme ca o jucatoare, dupa ce a pierdut setul 1 cu Serena, sa mai ajunga la setul decisiv... Regula statistica este ca, daca Serena castiga primul set, bate in 2 seturi. De aceea, Halep a aratat ca se poate lupta si cu Serena. Dar nu e prima oara. Din cele 7 meciuri pierdute de Halep cu Serena, 4 au fost in 3 seturi.

Postat de Gabriel Viciu pe 08 Septembrie 2016, 20:03

Cred că presa distruge într-o oarecare măsură un sportiv prin supraevaluarea valorii sale.Cum mama *** să spui meci epic dacă a pierdut.Ce va rămâne în istorie? Victorie Serena.SH RUDIMENTARĂ.Nu a arătat nimic decât capacitate de efort și țaca/paca.Apropo.Ăștia de la Eurosport comentează un meci.Cine e Șafarșova? Chiar așa se pronunță?

Se pare ca esti mult mai mare expert in tenis decat toti specialistii internationali. Ai o problema grava, mister.

kris78
kris78  •  08 Septembrie 2016, 20:22
Postat de spotfan pe 08 Septembrie 2016, 19:36

6-3 inseamna exact un break in fata (cel care castiga a servit primul)... exact ca 6-4 (unde pierzantul a servit primul). Numai ca 6-3 pentru unii pare mult mai categoric decat 6-4 desi rezultatul exprima aceasi situatie: dieferenta de un brak intre jucatori. La 6-2 intr-adevar sund 2 breakuri diferenta

Da, fix un break a reusit sa-i ia Serena Simonei in 2 seturi (setul 2 si 3), dar pentru unii e greu de inteles jocul, daramite scorul in sine...am postat un comentariu pe aceasta tema la articolul de livetext!

Postat de andrei.33 pe 08 Septembrie 2016, 18:25

Nici un critic de arta nu a contribuit cu nimic la formarea unui pictor si totusi ii critica lucrarile. Depinde cum o faci, nu daca o faci. Si care-s argumentele. Eu, de exemplu, nu sunt de acord cu elogierea infrangerilor si sunt deja vreo 3-4 articole care ne spun ce frumos a pierdut Halep. Dar ea ramane de fapt departe de borna care defineste un campion in tensi: castigarea unui GS. Vorbim de Serena si cum Halep va avea alt culoar dupar etragerea acesteia. Dar ce te faci cu o Kerber care e mereu prin semifinale-finale, ce te faci cu o Muguruza. Senzatia e ca mereu va fi cineva iar Halep va ramane jucatoare de sferturi maxim semifinala.

Da, adevarul e ca cele 3-4 articole pe tema unui meci de...tenis (wtf?!!) sunt enorm de multe...deja ocupa spatiu inutil, mai aveam un pic si riscam sa nu aflam cu ce avion a zburat Steaua la Botosani!