SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEU

Finală românească în Grecia » Irina Bara o învinge pe Andreea Mitu pentru al doilea trofeu al anului

Irina Bara cu trofeul de la Heraklion Foto Instagram

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 16:27 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 16:50

Irina Bara a câştigat turneul ITF de la Heraklion (Creta), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a învins-o pe compatrioata sa Andreea Mitu în finală cu scorul de 6-2, 6-1

Bara (28 ani, 191 WTA), a doua favorită a concursului, s-a impus după o oră şi 24 de minute.

Irina a avut mai multe șanse de break, 10, valorificând 6 dintre ele, în timp ce Andreea a concretizat două din 6. Mitu a avut probleme cu al doilea serviciu, câștigând doar două puncte din 15 jucate.

Bara o conduce acum pe Mitu, 32 ani, 281 WTA, cap de serie numărul şapte la Heraklion, cu 2-1 în meciurile directe. Andreea s-a impus în 2012, la Timişoara, cu 6-2, 6-3, iar Irina a câştigat în aprilie la Koper (Slovenia), cu 3-6, 7-5, 6-4.

Acesta este al 11-lea titlu ITF din cariera Irinei Bara şi al doilea din 2023, după cel obţinut la Istanbul, într-un turneu cu premii de 60.000 de dolari, cel mai important până acum din carieră. Între concursurile câștigate, Heraklion este al patrulea cu bursă de 25.000 de dolari, după Hodmezovasarhely 2016, Valencia și Bastad 2017.

Irina Bara: „Trofeul este și al vostru”

În semifinale, Bara o învinsese pe compatrioata Anca Todoni, 6-3, 5-7, 6-4, cap de serie 4 la Heraklion, în timp ce Mitu o eliminase clar, 6-1, 6-2, pe favorita principală, franțuzoaica Diane Parry.

Sunt fericită să câștig acest titlu la Heraklion. Mulțumesc tuturor pentru sprijin și pentru energia pozitivă. Trofeul este și al vostru", a scris Irina Bara pe contul ei de Instagram.

Baza Nana Golden Beach, unde s-a disputat turneul Foto Nana Beach

Titlul la dublu a fost câştigat, sâmbătă, de româncele Ilinca Amariei şi Anca Todoni, care le-au întrecut în finală pe austriecele Melanie Klaffner și Sinja Kraus, principalele favorite, cu 6-0, 5-7, 10-1, după o oră şi 19 minute.

Finala marjelor minuscule » Căpitanul Africii de Sud: „Nimic nu ne poate opri, ar trebui să veniți la noi în țară ca să înțelegeți”